SÖZ KONUSU KENDİSİ OLUNCA ÇÖLAŞAN DİLİNİ YUTTU! 20 Temmuz 2013, 19:02

Her gün köşesinden hayali yolsuzluk iddiaları, iftiralar, yalanlarla özellikle inançlı kesime mensup isimler üzerinde haysiyet cellatlığı yapan Sözcü gazetesi yazarı Emin Çölaşan, kendi mal varlığı ile ilgili iddialara ise sessiz...
 Sözcü gazetesi yazarı Emin Çölaşan, özellikle inançlı kesimlere iftiralar atarak, sık sık yalan köşe yazıları kaleme alırken, kendi mal varlığı ile ilgili tartışmaları ise görmezden geliyor. Hakkında büyük maddi varlığı olduğu ve bu nedenle malvarlığının araştırılması gerektiği yönünde yayınlar ve mahkemelerde talepler olmasına rağmen “Çölaşan’ın zenginliği” araştırılamıyor. Şimdi yayınlanmayan Kırmızı Çizgi dergisinin 2006 yılında, Aydın Doğan’ın da 2008 yılında gündeme getirdiği “Çölaşan’ın mal varlığı araştırılsın” talebi karanlık dehlizlerde kayboluyor.

KIRMIZI ÇİZGİ: ÇÖLAŞAN’IN 9 MİLYON DOLARI VAR

Emin Çölaşan’ın Türkiye’nin en zengin gazetecilerinden birisi olduğu iddiası geçmiş yıllarda da sık sık dile getirildi. Bu konuda en kapsamlı araştırmayı şimdi yayınlanmayan Kırmızı Çizgi isimli dergi gerçekleştirdi. Kırmızı Çizgi, Çölaşan kapağıyla çıktığı Haziran 2006 ve Temmuz 2006 sayılarında şu bilgiler yer aldı: “Becerikli Gazeteci Emin Çölaşan’ın, Kırmızı Çizgi Dergisi’nin ‘Minik Kuş’un Emin Çölaşan’a ihaneti; Çölaşan’ın 9 milyon dolarlık banka hesapları’ başlıklı şok haberi üzerine kendisini Maliye Bakanlığı’na ihbar etmesi tam manasıyla komedidir. Sayın Çölaşan, milletin gözünün içine baka baka içi boş ‘mertlik’ oyununu sergilemektedir. İhbar dilekçesiyle, vatandaşa ‘Benim verilemeyecek hesabım yoktur’ mesajı vermeyi amaçlayan Çölaşan’ın, sorularla bile hedef saptırmayı amaçladığı gün gibi ortadadır. Zira, becerikli usta kalemimiz, Maliye Bakanlığı’ndan kesinlikle ne kadar parası olduğunu öğrenmek istememektedir. Ustaca hazırlanmış sorularla, aile bireyleri ile birlikte ne kadar parasının olmadığı yanıtını almak istemektedir. Ne kadar parası olduğu yine boşlukta kalacaktır. Emin abi, bırak o soruları Maliye Bakanlığı’na bunları sor: 1- Bankalarda siz ve aile bireyleriniz adına, 01.01.2002 tarihi ile 06.06.2006 tarihleri arasında toplam kaç ABD ve Yeni Türk Lirası (YTL) giriş ve çıkışı olmuştur? Diğer bir ifade ile, söz konusu tarihlerdeki para hareketliliğinin tutarı ABD Doları ve YTL cinsinden nedir? Bu yıllar içerisinde hiç off-shore hesabı açtırdınız mı? 2- Adınıza, 01.01.2002 ile 06.06.2006 yılları arasında kaç ayrı hesap açılmıştır ve kapanmıştır. Halen kaç hesabınız mevcuttur? 3- Dikkatle cevaplayınız; 01.04.2006 tarihi itibarıyla tüm hesaplarınızda (Aile bireyleriniz dahil) toplam kaç ABD Doları ve YTL vardı? Hesaplarınızda 06.06.2006 tarihi itibarıyla kaç ABD Doları ve YTL kalmış?”

Emin Çölaşan’ın 9 milyon dolar mal varlığı olduğunu açıklayan Kırmızı Çizgi Dergisi, bir sonraki sayıda da “Kardeş Çölaşan”ı işledi. Dosya haberde, “Çölaşan’ın genelde hükümetlere düşmanca yaklaştığı ve aileyi de eleştirilerin içine kattığı bir gerçek. Sayın Çölaşan’ın tarzından hareketle, sadece erkek kardeşi Refik Çölaşan’ın işlerine bir göz attık. Oldukça çarpıcı bilgilere ulaştık. Bunlardan şimdilik sadece birini ele alıyoruz. Emin Çölaşan’ın ana baba bir erkek kardeşi Hüseyin Refik Çölaşan, elini nereye attıysa altın, dolar, euro olmuş. Emin Çölaşan’ın AB karşıtı tutumunun aksine Refik Çölaşan İngiltere ve Fransa gibi Avrupa ülkeleriyle işbirliği yapmakta hiçbir mahzurlu durum görmüyor. Emin Çölaşan’ın eleştirileri Refik Çölaşan’ın işlerini mi açıyor? Ancak kafaları karıştıran şey, ağabeyi M. Emin Çölaşan hükümete kıyasıya saldırırken, kendisinin aynı hükümetle onlarca milyon dolarlık projeleri tıkır tıkır yürütebilmesi” ifadelerine yer verildi.

AYDIN DOĞAN: ÇÖLAŞAN’IN MAL VARLIĞI ARAŞTIRILSIN

Emin Çölaşan’ın suskunlukla geçiştirdiği kendi mal varlığıyla ilgili iddialar, son olarak 2008 yılında Aydın Doğan tarafından gündeme getirildi. Doğan, Hürriyet’ten kovduğu Emin Çölaşan’ın, yazdığı kitap ve köşe yazılarıyla kendisine hakaret etmesi üzerine mahkemeye başvurdu. Ankara adliyesinde görülen davanın 6 Mart 2008 tarihli duruşmasında Aydın Doğan, Emin Çölaşan’ın servetinin araştırılmasını istedi. Ancak o tarihten bu yana söz konusu incelemenin yapılıp yapılmadığı, yapıldıysa nasıl bir sonuç alındığı bilinmiyor.


YENİAKİT

Yorum Gönder