Hanımlar saç boyarken dikkat! 03 Mart 2012, 17:15

İngiltere'de yaşayan Carmen Rowe marketten aldığı saç boyasıyla saçlarını boyadıktan kısa bir süre sonra kör oldu.
İngiltere'de yaşanan bir olay, güzellik için yapılan ihmalkarlığın insan sağlığını ne kadar etkileyebileceğini gözler önüne serdi. 

İngiltere'de yaşayan Carmen Rowe marketten aldığı saç boyasıyla saçlarını boyadıktan kısa bir süre sonra kör oldu. 

İngiltere'nin Swansea kentinde yaşayan Carmen Rowe saçlarını marketten aldığı saç boyasıyla boyadıktan sonra, geçirdiği alerjik bir reaksiyon sonucu geçici olarak kör oldu. 

Yüzü şişen ve bu yüzden gözleri kapanan Rowe, 13 yaşından beri saçlarını boyadığını fakat başına ilk defa böyle bir şey geldiğini belirtti. 

Rowe 3 gün hastanede kaldıktan sonra eve döndü. Fakat derisindeki kabarma devam ettiği için tekrar tedavi altına alındı. 

Tedavi gördüğü hastanede Rowe'un satıl aldığı boyadaki bir maddeye alerjisi olduğu ortaya çıkınca. Doktorlar derhal müdahale etti ve rowe sağlığına kavuştu. 

Row başından geçenleri şöyle anlattı: 

"Uyandığımda kafam şişmeye başlamıştı, gözlerim görmüyordu. Kafam bir futbol topunu andırıyordu. Kulaklarım da şişmişti. Doktorlar hemen durumumu anladılar." 

SAÇ BOYALARININ ALERJİ RİSKİ 

Uzmanlara göre saç boyalarının tümü önceden test ediliyor. Ancak bazı insanlar diğerlerine göre daha hassas olduğu için yapılan testlere rağmen ürün, bazı insanlarda alerjiye neden olabiliyor. 

Bu arada alerji testleri, 1986 tarihinden beri hayvanların üzerinde değil, hücrelerin üzerinde gerçekleştirildiği için bu testler insan vücudunun hassasiyetleri üzerine dayandırılıyor. 

Bio-kimyagerler hücresel değişiklik veya mutasyonların olup olmadığını araştırılıyor ve bu testler bitirildiğinde, insan derisi üzerinde yapılan testlere geçiliyor. 

Bu arada sadece boya değil kına da alerjiye sebep olabiliyor. Özellikle doğal olmayan "kara kına". Uzmanlar bunun sebebinin kara kınada alerjiye neden olan, doğal kınaya karıştırılmış bakır oksit veya kurşun tuzu olduğunu söylüyor.

Yorum Gönder

Etiket Sonuçları