ÇALIŞAN KADINA KREŞ DEVLETTEN! 21 Temmuz 2012, 09:40

Hükümet, çalışan ve çocuğu olan annelerin en büyük sorunu "Kreş"e el attı. Artık anneler "Çocuğum hangi kreşe gidecek, kreş parasını nasıl ödeyeceğim" diye düşünmeyecek.
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı harekete geçti. Çalışan kadına kreş yardımı geliyor. Bundan böyle, 0-5 yaş çocukların kreş ücretini devlet ödeyecek.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı,  kadın istihdamını artırmak istiyor. Bakanlık, bunun için kadının en önemli sorunu olan çocuk konusuna el attı. Çalışan kadınların 0-5 yaş arasındaki çocuklarının kreş parasını devletin üstlenmesi için çalışmalar başlatıldı. Amaç, kadın çalışorsa çocuklarının bakımı için işini bırakmasının önüne geçmek. 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Bakan Yardımcısı Aşkın Asan kreş konusunun en kısa sürede hayata geçirileceğini söyledi. Bakanlığın "çalışan annenin kreş gideri" projesine AÇEV, TÜSİAD, KAGİDER ve Dünya Bankası da katkı veriyor.

Proje hayata geçtiğinde çalışan kadınlar kreşten yararlanmak istiyorsa Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na başvuracak.  Bakanlık, annenin gelir düzeyine bakacak.Gelir düzeyi puanlama sistemiyle belirlenecek. Sonra da kreş için belli bir yardım yapılacak.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Bakan Yardımcısı Aşkın Asan, şimdilik telaffuz edilen rakamın 300 TL olduğunu ancak henüz netleşmediğini söyledi.Çalışan annenin çocuğuna kreş yardımı için ayrılacak para aileye değil, doğrudan kreşe verilecek. Talep fazla olursa kadın kooperatifleri aracılığıyla mahalle içinde kreşler kurulacak.

Yorum Gönder

Etiket Sonuçları