YİNE GERGİN GEÇTİ: ALIN SİZE BAYRAM! 01 Mayıs 2013, 08:43

2 yıl aradan sonra Taksim'de 1 Mayıs yine gerginlik konusu oldu.
 1 Mayıs'ı Taksim'de kutlamak isteyen DİSK üyeleri genel merkez önünde toplanmaya başladı. Ellerinde flama ve pankartlarla slogan atan grup, ilerleyen dakikalarda Taksim'e doğru yürüyüşe geçmeyi planlıyor.

Şişli'de yola barikat kuran toplumsal müdahale aracı (TOMA), Taksim'e yürümek isteyen gruplara müdahale etmek için hazırlanıyor.

Taksim Meydanı'nda 1 Mayıs kutlamalarına izin verilmediği için meydana yürümek isteyen bütün gruplara polisler müdahale edecek. Müdahale duyurusuna rağmen alana yürümek isteyen DİSK üyeleri, Şişli'deki binanın önünde toplandı. Burada slogan atan ve hoporlörlerden çalan müziklerle halay çeken eylemciler, Taksim'e yürümeye hazırlanıyor. Polisler ise çevrede geniş güvenlik önlemi aldı. Özellikle Halaskargazi Caddesi üzerinde Çevik Kuvvet ekipleri hazır bekletiliyor. Osmanbey metro durağında caddenin her iki yönünde TOMA hazır bekliyor. Söz konusu caddeden Taksim'e yürümek isteyen gruplara bu TOMA'lar müdahale edecek. Polisler de olası bir gerginlik durumunda gaz atmak suretiyle grubu dağıtacak.

Yapılan polis takviyeleri ile caddenin giriş ve çıkışları tamamen kapatıldı.

DİSK Başkanı Kani Beko "Taksim'deki handikap bizim birlik ve dayanışma gününe engel bir handikap değil. " şekilinde açıklama yaptı.

BASIN MENSUBU ETKİLENDİ

Beşiktaş'ta 1 Mayıs nedeniyle yaşanan gerginlik sırasında bir basın mensubu gazdan etkilendi.

Polisin biber gazı ve tazyikli su ile müdahalesine göstericiler taşlarla karşılık verdi. Olayları takip eden bir basın mensubu, gazdan etkilendi. Basın mensubuna meslektaşları yardım etti.

POLİS MÜDAHALE ETTİ

1 Mayıs kutlamaları için Beşiktaş Meydanı'nda toplanan bir grup polis, TOMA aracından tazyikli su sıkarak müdahale etti.

Ara sokaklarda polisle eylemciler arasında gerginlik yaşandı. Bölgedeki gerginlik sürüyor.


TURİSTLER ORTADA KALDI

İstanbul'da 1 Mayıs nedeniyle yolların kapatılması, turistlere zor anlar yaşattı.

Taksi bulamayan bir grup Arap turist nereye gideceğini bilemedi. Valizleriyle bir süre yol ortasında şaşkınlık yaşayan turistler, yolların kapalı olduğunu polislerden öğrendi. Turistlere yardımcı olmak isteyen vatandaşlar valizlerini taşıyarak yol göstermeye çalıştı.

POLİSLER DİĞER İLLERDEN GELDİ

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü için İstanbul polisine takviye amacıyla çeşitli illerden gönderilen çok sayıda polis, sabah erken saatlerde Atatürk Havalimanı'na indi.

Hazırlıklarını havalimanında yapan polisler, beraberinde getirdikleri kumanyalarını otobüslere yükleyerek görev yapacakları yerlere götürüldü.
ULAŞIM TAMAMEN FELÇ
İstanbul Valiliği tarafından 1 Mayıs'ın Taksim'de kutlanması yayalaştırma çalışmaları nedeniyle yasaklandı. Valilik Taksim'e çıkışları önlemek için koyduğu ulaşım yasakları da uygulanmaya başlandı.

Sabah 05.00'ten itibaren tüm metrobüs seferleri iptal edildi. Saat 06.00'dan itibaren ise Kabataş-Taksim finüküler sistemi çalışmıyor..

Valilik kararı gereğince saat 05.00'dan itibaren metrobüs seferleri, saat 06.00'dan itibaren de İDO'nun Anadolu Yakası'ndan Avrupa Yakası'na yolcu seferleri, Kabataş-Taksim finüküler sistemi, Taksim ile Şişhane, Hacıosman, Levent metro istasyonları arasındaki seferler durduruldu.

Metrobüs seferlerinin iptal olduğundan habersiz olan bazı vatandaşlar, uzun süre duraklarda metrobüs bekledi. Durak girişlerine şerit çekilirken duvarlara uyarı yazıları asıldı. Uzun süre metrobüs bekleyen bazı vatandaşlar, seferlerin iptal edilmesini öğrenince duruma isyan etti. Uzun süre durakta bekleye bir vatandaş, "Bir saattir burada bekliyorum. Aradım yetkilileri bir cevap yok. Yapacak bir şey yok yani." dedi.

Metrobüsün uzun süre gelmemesi üzerine vatandaşlar duraktan ayrıldı.


Bugün İstanbul'da iptal edilen ulaşım hatları şöyle:

* Saat 05.00'ten itibaren tüm metrobüs seferleri iptal edildi
* Saat 06.00'dan itibaren Kabataş-Taksim finüküler sistemi çalışmayacak
* Saat 06.00'dan itibaren Şişhane-Taksim ve Taksim-Hacıosman arası çalışan metronun Şişhane-Taksim ve Levent-Taksim istasyonları arası seferleri iptal edildi.

İDO SEFERLERİ İPTAL
İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO) AŞ, Valilikçe alınan karar doğrultusunda yarın sabah 06.30'dan itibaren tüm iç hat deniz otobüsü ve Sirkeci-Harem arabalı vapuru seferlerini (gidiş-dönüş) iptal etti.

İDO'dan yapılan açıklamaya göre, Bakırköy-Kadıköy-Yenikapı-Bostancı deniz otobüsü hattı ve Kabataş-Adalar-Bostancı deniz otobüsü hattındaki seferler ile Sirkeci-Harem arabalı vapuru seferleri yarın yapılamayacak.

Kartal-Yalova/Yalova-Kartal deniz otobüsü seferlerinde hafta içi tarifesi uygulanacak.
İstanbul içerisinde trafiğe kapatılacak yollar nedeniyle dış hatları kullanacak araçlı ve yaya yolcuların terminallere ulaşım sürecinde olası gecikmelere karşı önlem almaları istendi.

BU YOLLAR TRAFİĞE KAPATILDI

İstanbul Valiliği, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü'nde trafiğe kapatılacak yol ve alternatif güzergahlar ile iptal edilen ulaşım seferlerini açıkladı. Açıklamada, vatandaşlardan belirtilen yolları kullanmamaları istendi.

Trafiğe kapatılacak yollar ve alternatif güzergahlar şöyle: "Yolcuzade İskender Caddesi'nden gelen akım Şişhane Meydan' dan Okçumusa Caddesi/ Bankalar Caddesi istikametine yönlendirilecek.

Abide-i Hürriyet Caddesi'ne akım verilmeyecek, bu istikamete gelen akım Hürriyettepe ışıklardan Cevahir Otel istikametine yönlendirilecek.

Darülacizeden Hürriyettepe Işıklar istikametine gelen akım ve Bomonti Dereden gelen akım CevahirOtel önünden tekrar Darülacize Caddesine veya Bomonti yönüne yönlendirilecek,

Mecidiyeköy'den Halaskargazi Caddesine akım verilmeyecek, bu istikamete gelen akım Esentepe istikametine yönlendirilecek.

Şişli yönüne giden akım, Ergenekon Caddesi, Kurtuluş Caddesi ve Dolapdere'ye yönlendirilecek.

Dolmabahçe'den Gümüşsuyu'na ve Küçük Çiftlik'e akım verilmeyecek, bu istikamete gelen akım sahil yönünden Karaköy'e verilecek,

Adilbaba (Maçka taksi) yönünden gelen akım Teşvikiye Caddesine yönlendirilecek, Teşvikiye Caddesinden Mete Caddesine çıkan tünel kapalı tutulacak.

Perşembe Pazarı'ndan ve Unkapanı'ndan gelen akım Şişhane'den kesilip Kasımpaşa yönüne yönlendirilecek, Tarlabaşı Bulvarı'na akım verilmeyecek.

Kasımpaşa'dan gelen akım Unkapanı ve Perşembe pazarına mecburi olarak yönlendirilecek.

Dolapdere'den Yedikuyular-Divan istikametine akım verilmeyecek, Dolapdere kavşağından (U) dönüşü yaptırılacak.

Dolapdere Caddesinden Ömer Hayyam Caddesine akım verilmeyecek, Teşvikiye Caddesinden gelen akım Nişantaşı Kavşağından Rumeli Caddesine verilmeyip, Valikonağı alt başa yönlendirilecek.

Süleyman Seba Caddesi'nden gelen akım Bayıldım Caddesi'ne verilmeyip sağa Teşvikiye Caddesi'ne yönlendirilecek.

Boğazkesen Caddesi trafiğe kapatılacak, gelen akım Karaköy istikametine mecburi yön yapılacak,

Mebusan Yokuşu trafiğe kapatılacak, Karaköy istikametine doğru mecburi yön yapılacak.

Sıraselviler Caddesinden gelen akım, Cihangir Firuzağa Meydan'dan kesilerek Boğazkesen istikametine yönlendirilecektir.

Ayrıca Atatürk Bulvarı Ragıp Gümüşpala ayrımı-Ragıp Gümüşpala Caddesi Unkupanı ayrımı-Kadıköy İskelesi Önü Galata ayrımı- Ragıp Gümüşpala Caddesi Galata Köprüsü ayrımı ihtiyaç halinde kapatılacaktır.

E-5 Kuzey ve Güneyden Mecidiyeköy giriş katılımları ihtiyaç halinde kapatılacaktır.

Trafiğe kapalı olan caddeler; Mecidiyeköy Ortaklardan itibaren Halaskargazi Caddesi, Cumhuriyet Caddesi, Yedikuyular Caddesi,

Tarlabaşı Bulvarı, Sıraselviler Caddesi, Gümüşsuyu Caddesi, Taşkışla Caddesi, Taşkışla Tünel, Rumeli Caddesi, Abdulhak Hamit Caddesidir.Yorum Gönder