Meteorolojiden İstanbullular'a uyarı: dışarı çıkmayın! 16 Şubat 2012, 16:22

İstanbul Büyükşehir Belediyesi bu akşamdan itibaren kar yağışının etkisini göstereceğini açıkladı... Yetkililer gerekmedikçe aracınızla dışarı çıkmayın uyarısı yaptı!
 
3 gün sürecek kar yağışı, pazar günü etkisini yitirecek. Meteorolojiden uyarı var: Yarın mecbur kalmadıkça aracınızla dışarıya çıkmayın... Türkiye bu geceden itibaren yeni bir soğuk ve kar yağışlı havanın etkisi altına giriyor.

Sıcaklıklar 6-8 derece daha azalarak mevsim normallerinin altında seyredecek.

Yarın İstanbul'da beklenen kar yağışı daha önceki kar yağışı kadar etkili olmayacak. Ancak, kar yağışı ile birlikte beklenen fırtına deniz ulaşımını çok büyük oranda etkileyecek.

Hava sıcaklığının; bugün ve yarın ülke genelinde 4 ila 6 derece azalarak, hafta boyunca mevsim normallerinin altında seyredeceği tahmin ediliyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nce yapılan son değerlendirmelere göre, yağışların, Şırnak, Siirt, Bitlis ve Hakkari çevrelerinde kuvvetli olmak üzere Güney Ege, Akdeniz, Orta ve Doğu Karadeniz kıyı kesimleri ile Güneydoğu Anadolu'nun doğusunda yağmur, yağış alan diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor. İç ve doğu bölgelerde buzlanma ve don olayı bekleniyor.


Rüzgarın genellikle güney ve güneybatı yönlerden hafif ara sıra orta, akşam saatlerinden itibaren Marmara ile Ege kıyılarında kuzeyli yönlerden kuvvetlice (40-60 km/s) esmesi bekleniyor.

METEOROLOJİ'DEN  KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; Adana, Hatay, K.Maraş, Osmaniye, Aksaray, Niğde, Ordu, Giresun, Trabzon, Gümüşhane, Erzincan, Tunceli, Bingöl, Muş, Bitlis, Şırnak, Siirt ve Hakkari çevreleri ile Antalya'nın doğu ilçelerinde kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (Ani sel, su baskını, ulaşımda aksama vb.) tedbirli ve dikkatli olunması gerekmektedir.

BUZLANMA VE DON UYARISI: İç Anadolu'nun doğusu ile Doğu Anadolu'da yer yer kuvvetli olmak üzere buzlanma ve don olayı beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

İBB UYARISI
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), kentte beklenen kar yağışı konusunda vatandaşları uyardı. Yapılan açıklamada kar yağışının bu akşam saatlerinden itibaren İstanbul'da etkisini göstereceği belirtildi. Açıklamada, "Hava tahminlerine göre, akşam saatlerinde başlaması beklenen kar yağışı Cuma günü de devam edecek. Kar yağışının özellikle Anadolu yakasında etkili olacağı tahmin ediliyor.

Yol Bakım ve Onarım Daire Başkanlığı ekipleri akşam saatlerinden itibaren bölgelerinde konuşlanacak. Gerekli durumlarda tuzlama çalışması yapacak. Kar yağışı süresince AKOM' dan yönetilecek çalışmalara 870 araç ve iş makinesi, 2 bin 406 personel katılacak" denildi.

Yorum Gönder

Etiket Sonuçları