İŞTE İSTANBUL'UN SIR GİBİ SAKLANAN 4 BÖLGESİ VE PROJELERİ! 23 Ocak 2013, 12:10

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın açıkladığı ve 26 Aralık'ta sır haritada yayınlanan İstanbul'a kurulacak yeni şehrin tüm detayları ortaya çıktı.
Avrupa yakasına kurulacak olan yeni şehrin içinde yer alacak bölgeler Kayabaşı, Bio İstanbul, Sağlık Kent ve Magnet City isimlerini alacak. Kayabaşı'nda prestij konut alanları ve ticaret aksları, Bio İstanbul'da teknoloji ve araştırma üssü, Magnet City'de çalışma ve eğitim alanları, Sağlık Kent'te ise organ bankası, kültür ve konferans merkezleri yapılacak.

HAVAALANI

Avrupa yakasında kurulacak 1 milyon nüfuslu 'Yeni Şehir' projesi, 42 bin hektarlık alanı kapsıyor. Bakanlar Kurulu kararıyla bu alan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca rezerv alan olarak belirlendi. Rezerv alanının yaklaşık 9 bin 400 hektarı üçüncü havalimanı, 32 bin 400 hektarı ise transfer yoluyla bütünleşik iki alan olarak düzenleniyor. Rezerv alanın kuzeyde Karadeniz, güneyde Marmara Denizi, doğuda Arnavutköy, Sultangazi, Esenler, Bağcılar, Küçükçekmece ve Bakırköy, batıda Arnavutköy, Esenyurt, Avcılar, Büyükçekmece ile sınırı bulunuyor.

RAYLI SİSTEM MERKEZİ

Hürriyet'in haberine göre, Proje alanı, ulusal ve uluslararası düzeyde, alternatif ulaşım olanakları ve erişilebilirlik açısından özel olarak seçildi. Alan, bu bakımdan havayolu, karayolu, denizyolu ve demiryolu ulaşımı gibi birçok alternatif ulaşım sisteminin merkezi konumunda yer alıyor. Proje alanı Kuzey Marmara Otoyolu'nun yanısıra üçüncü havalimanıyla entegre edilecek olan hızlı tren projesiyle raylı sistem açısından merkez haline gelecek. Yeni Şehir Projesi'nin güçlü ulaşım bağlantıları, metro hattı, Sağlık Kent, Bio İstanbul ve Mıknatıs Kent (Magnet City) gibi makro ölçekli projelerle prestij noktası ve merkez olma özelliğine kavuşması sağlanacak.

İLK ULUSLARARASI SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK SERTİFİKASYONU

BİO İstanbul Projesi ise Sazlıdere Barajı'nın güneyinde, Başakşehir İlçesi'ne bağlı Resneli Çiftliği'nde teknoloji ve araştırma üssü olarak kurulacak. Bölgede sürdürülebilir yaşam alanlarının gelişimine yön verecek bu proje, Türkiye'nin ilk uluslararası sürdürülebilirlik sertifikasyonuna sahip olacak. Proje, ilk biomedikal bilim parkına da sahip olacak. Bio İstanbul'da dünyanın en önemli çocuk araştırma hastanesi ve entegre Ar-Ge birimleriyle beraber ticaret ve konut alanları yapılacak.

SAĞLIK KENT PROJESİ

Avrupa yakasında Başakşehir ilçesindeki Resneli Çiftliği’nde inşa edilecek Bio İstanbul, üçüncü basamak sağlık hizmeti veren ve bölgenin lideri olacak çocuk hastanesi ile Türkiye’nin ve bölgenin ilk biomedikal bilim parkına sahip olacak.
25 bin m2′lik bir alanda teknoloji ve araştırma vadisi olarak kurulacak Bio İstanbul, tıp çevresine yeni keşiflerin kazandırılması için lider bilim adamları ile sistem biyolojisinden, sentetik kimyaya kadar her alanda beraber çalışma imkanı sunacak.
Sabah Gazetesi’nden Mehmet Ali Berber’in haberine göre, bölgenin biyomedikal, tıp ve ilaç sanayilerinde araştırma ve geliştirme (ar-ge) üssü olacak tarihi proje, 500 milyondan fazla kişiye de hizmet verecek.
Bio İstanbul’un en önemli özelliği kuşkusuz ilaç, tıbbi teknoloji, akademi, iletişim teknolojileri ve sağlık sektörlerinde bölgenin ve Türkiye’nin ilk ve tek ar-ge yatırımı olması. Dünyanın en büyük sağlık şirketlerini çekecek olan Bio İstanbul, örneklerinden çok daha ileri seviyede olacak.
Çok özel bir mimari ile yapılacak Bio İstanbul’un ilk etap imar planları tamamlandı. Proje için Türkiye’nin en önemli şirketleri sponsor olmak isterken, dünyaca ünlü bilişim şirketi IBM teknolojik altyapısını oluşturacak. Projenin finansal operasyonlarını New York merkezli yatırım şirketi Lyrical Partners yaparken, Bio Istanbul, BCDco, TOKİ ve Çevre Şehircilik Bakanlığı arasında 2 mily a r dolarlık bir ortak girişimle kurulacak. Bio İstanbul’da dünyanın en önemli çocuk araştırma hastanesi ve entegre araştırma geliştirme birimleriyle beraber ticaret ve konut alanları da yer alacak. 15 bin yeni konut sahibi ve 40 bin çalışanı ile de bölgenin en hızlı gelişen yaşam alanlarından biri olacak

MIKNATIS KENT PROJESİ

Başakşehir sınırlarında, Hoşdere bölgesinde planlanan Mıknatıs Kent Projesi ise 110 hektarlık alan üzerinde kurulacak ve 20 bin kişiye evsahipliği yapacak.

Modern kent yaşamını yansıtan, insan ve doğa dengesini koruyan, dinamik, sürekli canlılığını koruyan, barınma gereksiniminin yanı sıra çalışma, sağlık, eğitim, yeşil alan gibi donatı ihtiyaçlarını bir arada sunan Mıknatıs Kent (Magnet City) projesinin çalışmaları
devam ediyor.

KAYABAŞI PROJESİ

Olimpiyat Stadı ve Başakşehir'e komşu olan Kayabaşı'nın projenin merkezi olması planlanıyor. Yaklaşık bin 100 hektarlık alanı kapsayan bölgede 200 bin kişinin yaşaması öngörülüyor. Kentsel tasarım projesi doğrultusunda Kayabaşı'nda kentin gelişme vizyonunu destekleyen donatı alanları, prestij konut alanları, ticaret aksları gibi fonksiyon alanlar tasarlandı.

BÜYÜK SANAYİ DÖNÜŞÜMÜ

Projenin değerlendirme toplantısına konuşan Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, İstanbul'un Cendere Vadisi'nin artık Vadi İstanbul olarak anılacağını belirterek, en büyük sanayi dönüşümünü gerçekleştirdiklerini belirtti. Projenin tasarımı ve yerleşimi ile dönüşüme örnek bir proje olduğunu vurgulayan Çetinsaya, "Bizim yatırım yaptığımız bölge imalatı abartmayan, yoğunluğu az olan bir bölge. Maslak'ın sorunlarını geride bırakacağız" dedi.

Aydınlı Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Kavurmacı ise bu yıl onur konuğu olarak Türkiye'nin seçildiği, her yıl Fransa'nın Cannes kentinde düzenlenen MIPIM Fuarı'nda projeyi tanıtacaklarını söyledi. Keleşoğulu Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Keleş de, Türkiye'nin kentsel dönüşümü başarması için şimdikinin birkaç katı birinci sınıf müteahhite ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Yorum Gönder