İSTANBUL'DA YAŞAYAN MUŞ'LULAR 'HALİSE' İLE BULUŞTU! 03 Kasım 2012, 09:24

İstanbul'da yaşayan Muşlular milli ve yöresel bir yemek olan 'helise' yemek için Sefaköy İnönü'de bir araya geldi.
Haber:Lütfü BULUT
Merkezi Sefaköy İnönü'de Bulunan Muş İli İlçeleri ve Çevre Köyleri Yardımlaşma Derneği dernek merkezinde sabahın erken saatlerinde halise yemek için bir araya gelen Muşlular aynı zamanda birlik ve beraberliğin de güzel bir örneğini sergilediler.

MUŞ-YAR-DER'in Başkanlığını yapan ve aynı zamanda DEM-HAN otomotiv ve İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı olan Hakim Tokmak ve Dernek Yönetim Kurulu Üyeleri katılımcı misafirleriyle tek tek ilgilendi.

Yaklaşık 6 yıl önce kurulan MUŞ-YAR-DER kuruluşundan bu yana neredeyse her yıl yöresel yemekleri olan "Helise" yemek için buluşuyorlar.

BİRLİK BERABERLİĞİN EN GÜZEL ÖRNEĞİ DERNEKÇİLİKTİR

Etkinlikte misafirler arasında  Doğu ve Güneydoğu Dernekler Platformu Başkanı Abdulhakim Daş'ta vardı. Daş "Dernekçiliğin en güzel yanlarından biride kaynaşma dayanışmadır emeği geçen herkese teşekkür ederim" derken heliseyi çok beğendiğini ve 2 tabak yediğinide ekledi.

BAŞKAN TOKMAK: GELECEK NESİLLER YÖRESEL DEĞERLERİMİZİ BİLMELİ


Organizasyonun ev sahibi konumunda ki Dernek başkanı aynı zamanda İşaadamı Hakim Tokmak ise " Ekonomik veya sosyal sorunlar nedeniyle bir şekilde büyükşehirlere göçen insanların memleketlerini, yöresel değerlerini oldukları yerlerde de bir araya gelerek yaşamaları mümkün. Derneğimiz sadece helise yemeği değil kuruluşumuzdan bu yana çeşitli etkinliklerle sürekli hemşehrilerimizle bir araya geliyoruz. Bu etkinliklerimize özellikle gençlerimiz ve çocuklarımızıda getirerek yöresel değerlerimizi gelecek nesillerinde yaşamasını sağlıyoruz..." açıklamasında bulundu. 

HELİSE DEYİP GEÇMEYİN!

Ağır ve besin değeri oldukça yüksek olan bazı yerlerde "halise" bazı yörelerde ise "helise" olarak adlandırılan Doğu ve güneydoğu'nun yöresel bir tadı olan bu yemek Dernek Başkanı Hakim Tokmak'ın ifadesiyle hiç te kolay bir yemek değil. Yapımı çok incelik isteyen ve neredeyse 24 saatte pişen bu yemek bu nedenle sürekli her evde yapılamıyor. Başkan Tokmak "Helise yemeği bizim Muş'ta genellikle düğün, barışma, cenaze, bayram gibi önemli günlerde yapılır toplu halde tüketilirdi. Buğday kırması, kemiksiz et , tereyağı ile saatler süren oldukça yorucu bir hazırlık aşaması vardır" diyerek helisenin ne kadar bir zor yemek olduğunu açıkladı.

İŞTE HELİSE YEMEĞİ'NİN TARİFİ!

özellikle köy düğünü gibi özel günlerde yapılan bir yemektir.

Büyük kazanlar içinde ve odun ateşinde pişirilir. Kimi yörelerde bu yemeğe "keşkek" adı verilirken helise ya da halise ise Muş, Ağrı başta olmak üzere Doğu ve Güneydoğu bu isimle adlandırılmaktadır. 

Malzemeler

1 kilo kemikli kuzu veya koyun eti
2 su bardağı aşurelik buğday
8-10 bardak sıcak su
1 çay kaşığı tuz
5 yemek kaşığı tereyağı

Yapılışı

Kemikli et tencerede kaynatılır. İyice yumuşayıncaya, etler kemiklerinden ayrılıncaya dek pişirilir.

Etler kemiklerden ayrılıp bir kenara alınır. Bir gece öncesinden yıkanıp süzülen aşurelik buğday (dövme) etlerin içine konur.

Üzerine sıcak su ve tuz ilave edilir. Büyük bir tahta kaşıkla, adeta sertçe dövülür gibi karıştırılır. İyice macun kıvamına getirilir.

Birbirine karışan yemek tabağa alınır. Tereyağı hafif kahverengi olana kızdırılır ve servis yapılırken yemeğin üzerine dökülür.
NOT: Kaç kişilik hazırlanacaksa malzemeyi ona göre ayarlamak gerekir...

Yorum Gönder