İstanbul'da Melihat Gülses ziyafeti! 08 Nisan 2012, 12:26

Türk Sanat Müziğinin önemli temsilcilerinden Melihat Gülses 14 Nisan' da Gönül Sultanları ile birlikte sevenlerinin ve TSM'ye gönül verenlerin gönlünü feth etmeye hazırlanıyor

Baharin Gülleri Açti __melihat Gülses
Haber: Gülo Sultan
Türk Sanat Müziğinin önemli temsilcilerinden Melihat Gülses
, Türk Müziğinin Klasikleri dışında, kendine özgü seslendirdiği çok özel şarkılarının yanında, bu güne kadar seslendirilmemiş Operetlerden Düettolar, Şarkılar, Gazeller, Tangolar, Kantolar ve Rumeli Türkülerinden oluşan seçkin bir repertuarla Gönül Sultanları ile birlikte sevenlerinin karşısına çıkmaya hazırlanıyor.
Konserde Gülses'in yanısıra  çok önemli iki konuk daha var. TRT Ankara Radyosu sanatçıları Elif Güreşçi Çiftçioğlu ve Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Devlet Klasik Türk Müziği Korosu solistlerinden Bekir Ünlüataer'in solo performanslarını seslendirecekler.
Bu ikilinin Ünlü sanatçının Melihat Gülses ile yapacakları Dramalı Hasan, Sadettin Kaynak, Yesari Asım Arsoy gibi çok önemli bestecilerin yazmış oldukları ve uzun yıllardır unutulmaya yüz tutmuş düettoları dinlemeye değer güzellikte olacak

Konsere, Şef Necip Gülses'in idaresinde Türkiye'nin en önemli müzisyenlerinden oluşan 25 Kişilik "Orkestra Perâ ve Erkekler Korosu" da performanslarıyla büyük katkıda bulunacak.


KONSER YER VE TARİH BİLGİSİ
Melihat Gülses ve Gönül Sultanları  (Elif Güreşçi Çiftçioğlu-Bekir Ünlüataer) konseri
Yer...: TIM Maslak Show Center
Tarih..: 14 Nisan 2012 Cumartesi
Saat..: 21.00/23.00 
Not: Davetiyeler BİLETİX'ten temin edilebilir. 

Melihat Gülses

Gülses, 1958 yılında Konya Akşehir’de doğdu. 1976’da girdiği İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Ses Eğitimi Bölümü’nü 1984’te tamamladı. B. Sıtkı Sezgin, Alaeddin Yavaşça ve Tülin Korman ile repertuar, Güher Güney ile şan, Nurten Erpek ile solfej ve nazariyat çalıştı. 1981’de TRT sınavını kazanarak İstanbul Radyosu’nda göreve başladı. 1994 yılında ABD’de basılan “Tatyos Efendi” CD’sinde bestecinin eserlerini okudu. Ney sanatçımız Kudsi Erguner’in kurduğu “İstanbul Hanımları Topluluğu” ile çeşitli ülkelerde konserler verdi. 1995 yılından itibaren TRT İstanbul Radyosu Tango Orkestrası ile tangolar seslendirmeye başladı. 1997 yılında “İstanbul Hanımları Topluluğu”nun Paris’te basılan “Chant du Harem” isimli CD’sinde solist olarak yer aldı. 1996 yılında Uluslararası İstanbul Müzik Festivali’nde “İstanbul Türküleri-Rembetiko” isimli konserde Rumca ve Türkçe olarak türkülerimizi seslendirdi.

1997’de yine aynı festival çerçevesinde Aya İrini’de “Viyana’dan İstanbul’a Şarkılar” isimli konserde Fransız soprano Catherine Dubosc ile birlikte Şevki Bey ve Schubert’in eserlerini seslendirdi. Yukarıda bahsedilen Kudsi Erguner ile yaptığı çalışmaların yanı sıra, Cinuçen Tanrıkorur’un 45. sanat yılı münasebetiyle düzenlenen konserde bestecinin fantezi eserlerini seslendirdi. 1998 yılında Mavi Nota Müzik Dergisi’nin “Geleneksel Müzikler Teşvik Ödülü”nü aldı. 1999 yılında “Geçmişten Günümüze Fanteziler” ve 27.Uluslararası İstanbul Müzik Festivali’nde “Klasikten Fanteziye” konserlerini, 2001 yılında ise “Kökten Geleceğe” isimli üç ayrı solo konserini Şef İhsan Özer yönetiminde, özel bir Türk müziği orkestrası eşliğinde verdi. 2000 yılında CRR Konser Salonu’nda “İstanbul’dan Atina’ya Türküler” isimli solo konseriyle sahne aldı. Aynı ismi taşıyan CD-kaseti vardır. Yine 2000 yılında Yunan sanatçı Kiryakos Kalaycidis ve “En Chordais Topluluğu” ile birlikte “Zaharya” isimli solo konserini Atina’da verdi. Aynı isimli CD’si Yunanistan’da basıldı. “Narçiçeğim” isimli CD ve kaseti 2001 yılında Türk Musikisi Vakfı tarafından çıkarıldı. 2002 yılında “İncesaz Topluluğu” ile birlikte “Eylül Şarkıları” isimli bir CD çıkardı. 2003 yılında, Türk müziğine katkılarından dolayı, MÜZDAK (İstanbul Türk Müziği Dernek Vakıfları Dayanışma Konseyi) tarafından verilen “10.Yıl Kültür ve Sanat Ödülleri"nden birine lâyık görüldü. 2004 yılında “Hüznün Hikâyesi” isimli bir CD çıkardı. 2004 yılında “Berksav” (Bergama Kültür ve Sanat Vakfı) tarafından "Yılın Türk Müziği Sanatçısı" ödülüne layık görüldü. 2004 yılında Yunanistan’ın Selanik şehrinde bir solo konser ve Selanik Konservatuarında Master Class olarak ders verdi. 2006 yılında İstanbul Ticaret Odası için “Musikişinas Tüccarlar” CD’si, 2007 yılında Çanakkale Seramik Fabrikaları’nın 50. kuruluş yılı münasebetiyle “Geçmişten Günümüze Türk Müziği - Miras” isimli 5 CD’lik bir label Akustik Yapım tarafından basıldı. 2007 yılında “Beyaz Köpükler” isimli CD’si piyasaya çıktı. 2007 yılında Hacettepe Üniversitesi tarafından verilen “Sanata saygı” ödülünü aldı. 2008 yılında THY’nin kuruluşunun 75.yılı kapsamında “75. Yıl Anısına 75 Büyük Usta” isimli projede “Neoklasik Dönem bestecileri” CD’sini seslendirdi. 2010 yılında İstanbul Ticaret Odası tarafından "Musikişinas Tüccarlar- 2" isimli CD’si basıldı. 2010 yılında TRT Müzik tarafından verilen ve halk oylarıyla belirlenen "Yılın Türk Müziği Kadın Sanatçısı" ödülüne layık görüldü. 2011 yılında Rumeli türkülerinden oluşan "Tuna'ya Hasret" isimli CD’si basıldı. 2012 yılında 21. Yüzyıl Eğitim ve Kültür Vakfı (YEKÜV) tarafından "2011 yılı Türk Müziği Sanat Ödülü"nü aldı.

Ayrıca pek çok yurt içi ve yurt dışı konserlerine solist veya çeşitli topluluklarla katıldı. Halen müzik yaşamına TRT İstanbul Radyosu’nda devam etmekte olan sanatçı, İstanbul Radyosu tanbur sanatçısı Necip Gülses ile evli olup iki çocuk annesidir.

Bekir Ünlüataer
1976 yılında İstanbul’da doğan sanatçı, ilk ve orta öğrenimini Anadolu’nun çeşitli illerinde tamamladı. Müzik çalışmalarına 1992 yılında Üsküdar Musiki Cemiyeti’nde başladı. 1996-1997 tarihlerinde TRT Gençlik Korosu’nda Gökçen Koray ile çalıştı. 1997’de sınavlarını birincilikle kazandığı İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’ndan 2003 yılında mezun oldu. O yıllarda Prof. Dr. Alaeddin Yavaşça, Tülin Korman, Ferşan Başaka ve Fatma Gökdel gibi değerli hocaların öğrencisi oldu. Yine aynı yıllarda Abdi Coşkun’dan tanbur dersleri aldı. 1999 yılında, TRT’nin açtığı ses yarışmasında İstanbul Bölgesi birincisi oldu. Aynı yıldan itibaren TRT’de konserlere katılmaya başladı ve çeşitli albüm çalışmalarında yer aldı. 2005’te TRT’nin düzenlediği bir yarışmada seslendirdiği eser birincilik kazandı. 2004 yılından itibaren Kudsi Ergüner Topluluğu ve Pera Ensemble – Golden Horn Ensemble ile çeşitli projeler kapsamında yurt içinde ve Fas, Almanya, Belçika, İsviçre, İspanya, Yunanistan, Avusturya, Bosna Hersek, İtalya gibi ülkelerde konserlere katıldı. 2010 yılında THY’nin 75. Yılı anısına yapılan çalışmada Çağdaş Dönem bestecilerinin eserlerini seslendirdi.

Sony Müzik’in gerçekleştirdiği “Ermeni Bestekârlar” albümünde yer aldı. Sanatçı, şefliğini Timur Selçuk’un gerçekleştirdiği İstanbul 2010 Kültür Başkenti destekli Müniristanbul isimli projede “Endülüs’te Raks” ve “Kalamış” adlı eserleri icra etti.

Bekir Ünlüataer, Kültür Bakanlığı Devlet Klasik Türk Müziği Korosu’nun kadrosuna, 2006 Ağustos’unda açılan sınavları birincilikle kazanarak katıldı. Görevine halen aynı kurumda devam etmektedir.


Elif Güreşçi Çiftçioğlu

1971’de Ordu’da doğdu. Yüksek öğrenimini Hacettepe Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İşletme bölümünde tamamladı. Aynı yıllarda üniversitenin Tevfik Soyata, Cahit Ünyaylar ve Özgen Gürbüz yönetimindeki Türk Müziği Korosu’na katılarak ilk musiki çalışmalarına başlamış oldu. Ankara Radyosu Türk Tasavvuf Müziği ve Klasik Koro Şefi Ahmet Hatiboğlu’ndan Türk Müziği nazariyatı ve solfeji hususunda özel dersler aldı. 1992 yılında Ankara Radyosu’nca hazırlanan “Stüdyo 1” programında “Yılın En İyi Sesi” ödülünü kazanarak TRT’de solo bant yapma hakkını elde etti. 1994 yılında TRT Ankara Radyosu’nun açmış olduğu istisna akitli ses sanatçısı sınavını kazandı. 1997 yılında solist kadrosuna geçti. Yurt içi ve yurt dışındaki (Almanya, ABD, Cezayir, Yunanistan) birçok konsere solist olarak katılarak TRT’yi ve ülkesini temsil etti. Tercihini daha çok neoklasik dönem bestekarlarını yorumlamaktan yana kullanan Elif Güreşçi’nin, 1999 yılında Sıla Müzik yapımı olan “Eski Sevdalar” isimli bir albüm çalışması vardır. 2008 yılında Türk Hava Yolları’nın “75. Yıl Anısına 75 Büyük Usta” isimli (Akustik Müzik), beş kitap ve CD’den oluşan albüm çalışmasında “Türk Müziğinde Romantik Dönem” eserlerini seslendirmiştir.

2009 yılında “Sana Gizli Bir Diyeceğim Var" isimli ilk solo konserini ve ardından 2010 yılında “Mümkün mü unutmak?” isimli Rakım Elkutlu Anma Konseri’ni TRT Ankara Radyosu’nda verdi.
2011 yılında Berlin Klasik Türk Müziği Derneği’nin Almanya’ya göçün 50.yılı münasebetiyle düzenlediği bir gecede “İstanbul Sazendeleri”yle birlikte bir konser verdi. Yine 2011’de Melihat Gülses ile birlikte bir düet konseri gerçekleştirdi.

Halen TRT Ankara Radyosu’nda sanat yaşamına devam eden sanatçı, diş doktoru Vefa Çiftçioğlu ile evlidir. Beril Su adında bir kız çocuğu vardır.


Orkestra Pera
1-Keman: Baki Kemancı
2-Keman: Ayhan Şenyaylar
3-Keman: Tarık Kemancı
4-Keman: Timur Şenyaylar
5-Viola: İbrahim Şentürker
6-Viyolonsel: Murat Süngü
7-Kontrbass: Umut Sel
8-Kemençe: Neva Gülses
9-Kanun: Turgut Özüfler
10-Ud: Gürcan Yaman
11-Klarnet: Şükrü İnci
12-Tanbur: Pelin Değirmenci
13-Ney: Burcu Karadağ
14-Akustik Gitar: Serhan Yastıman
15-Piyano: Şevket Aşıkuzun
16-Akordeon ve Ritm: Bekir Sakarya
17-Perküsyon: Fahrettin Yarkın

Koro:
Sekiz kişilik erkekler korosu

Sadece 14 Nisan’da sergilenecek olan bu tek performanslık özel konseri sakın kaçırmayın…

Yorum Gönder

Etiket Sonuçları