İSTANBUL TRAFİĞİNDE DEVRİM! 29 Ağustos 2012, 12:05

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) toplu taşımayı rahatlatmak ve arttırmak için "Toplu Taşıma Yolu" (Bus Line) uygulaması başlatılıyor. Uygulama 3 Eylül Pazartesi günü başlayacak.
 Dünyanın gelişmiş pek çok ülkesinde yapılan uygulama, İstanbul'da 3 Eylül Pazartesi günü başlayacak. İstanbul'da trafik yoğunluğunu azaltmanın hedeflendiği proje ile yıllık 650 bin litre yakıt tasarrufu sağlanması planlanıyor.

Belirtilen güzergâhlarda vatandaşlar zamandan da büyük tasarruf sağlayacak. Otobüs şeridi uygulaması sonucu özel araç yerine toplu taşıma sistemini belirtilen saatlerde günde yaklaşık 17 bin kişinin geçmesi öngörülüyor. Uygulama vatandaşlar tarafından benimsenmesi halinde yaygınlaştırılacak.

PİLOT BÖLGELER

Toplu Taşıma Yolu uygulaması pilot bölge olarak belirlenen öncelikle; Millet Caddesi- Topkapı-Aksaray, Şirinevler-Mahmutbey yolunda başlanacak. Daha sonra güzergahlar Topkapı-Aksaray-Taksim, Kızıltoprak-Bostancı-Tuzla, Beşiktaş-Maslak, Yenikapı-Başakşehir şeklinde genişletilecek.

HAT EDS İLE GÖZETLENECEK

İBB yaptığı açıklamada uygulamanın ana hatlarını şu şekilde açıkladı: -Uygulama trafiğin yoğun olduğu saatlerde yapılacak, bunun dışında diğer araçların kullanımına açık olacak. -Hafta içi sabah 00.07-10.00, akşam 16.00-20.00 saatleri arasında uygulanacak.

-Uygulama saatleri ve giriş çıkışlara ait düzenlemeler, şeritlerde yatay ve düşey işaretlemeler yapıldı.

-"Toplu Taşıma Yolu" 2 mm. yüksekliğinde kompenantlı boya ile veya gereken yerlerde hareketli fiziki engelle ayrıldı.

-Toplu ulaşım araçları haricinde yola giren ve parklanma yapan araçlar, EDS kameraları ve Emniyet Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından denetlenecek. -Belirtilen saatler içinde sağ şeritlerde yükleme-boşaltma ve parklanma yapılmayacak.

-Şerit başlangıcında, bilgilendirme levhaları ile sürücülere gerekli uyarılar yapılacak, kurallara uymayan sürücüler EDS ile tespit edilerek cezai müeyyide uygulanacak.

-Millet Caddesi; Topkapı-Aksaray her iki yöndeki sağ şerit İETT ve Özel Halk Otobüslerine tahsis edildi. -Şirinevler-Mahmutbey yolu da sadece İETT, Özel Halk Otobüsleri ve Minibüsler tarafından kullanılacak. -Söz konusu şeritlerde taksiler sadece duraklarda yolcu indirip bindirebilecekler.

-Araç sahiplerinin toplu taşımayı seçmesinden dolayı yıllık 650.000 litre yakıt tasarrufu ile karbondioksit salınımında 1500 ton azalma olacağı hesaplanıyor

Yorum Gönder

Etiket Sonuçları