İSTANBUL'DA 98 CAMİ KAYIP! 30 Ağustos 2013, 08:31

Fatih'te medreselerin, camilerin gün yüzüne çıkmasını yarımadanın bereketi olarak gören Başkan Demir, Fatih'te 10 bine yakın tarihi eserlerin olduğunu söyledi.
 Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, tarihi yarımadada eserlerin kaybolmasına tepki göstererek "Fatih'te Uzun Yusuf Camii'nin ihya edildi ama bu mescitler, bu camiler tarihi yarımada içerisinde nasıl kaybolmuş anlayabilmiş değilim" dedi.
Fatih Sultan Mehmed döneminde Seyit Ömer Mahallesi'nde yapılan ve zaman içinde yıkılarak kaybolan Uzun Yusuf Cami, Fatih Belediyesi, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve hayırseverler tarafından yürütülen titiz çalışmalarla yeniden ihya ediliyor. Çalışmaların nasıl yürütüldüğünü yerinde incelemek için mescide gelen Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Uzun Yusuf Medresesi ve kaybolan medreseler hakkında bilgiler verdi.
10 BİN ESER VAR
Fatih'te medreselerin, camilerin gün yüzüne çıkmasını yarımadanın bereketi olarak gören Başkan Demir, Fatih'te 10 bine yakın tarihi eserlerin olduğunu söyledi.
Kaybolmuş, terk edilmiş tarihi eserlerin içerisinde cami ve medreselerin çok önemli olduğunu belirten Başkan Mustafa Demir, " Yarımadada ibadete açık 350 tane camimiz var. İmar planlarına göre 98 tane daha caminin ibadete açık olması gerekir. Bu kayıp camilerimizden bir tanesi de Uzun Yusuf Cami'siydi" dedi.
Uzun Yusuf Camii'si hakkında bilgiler veren Demir, Fatih Sultan Mehmet döneminde Fatih mahiyetinde çalışmış, Yusuf Uzun adına yapılmış bir cami olduğunu ifade etti.
Kasım 2011'de çalışmalara başlanmak için kurul tarafından camiinin onaylandığını hayırsever vatandaşların da desteğiyle çalışmalara başlandığını dile getiren Başkan Demir, "Kurban Bayramı'na yetişmez ama 3-4 ay içerisinde ibadethaneye açılır" şeklinde konuştu.
"Uzun Yusuf Camii'nin gün yüzüne çıkarılması bizim için sürpriz oldu" diyen Başkan Demir, aynı mahallemizde Yayla Mescidi Camii'nin de olduğunu da hatırlattı.
"BİZİM İÇİN DE SÜRPRİZ OLDU"
Tarihi yarımada da tarihi eserlerin kaybolmasına tepki gösteren Başkan Mustafa Demir, "Bu mescitler, bu camiler nasıl olmuşta yıkılmış, bu beni çok şaşırtıyor. Tarihi yarımada içerisinde kaybolmasını anlayabilmiş değilim. Çünkü bunlar bizim hafızamız. Eserlerimiz geçmişe ait kültürümüzü, medeniyetimizi geleceğe taşıyor. Bu anlamda hafıza nasıl silinmiş anlayabilmiş değilim" ifadelerini kullandı
Çevredeki insanların da gün yüzüne çıkartılan eserleri mahallelerinde gördükçe çok sevindiklerini belirten Başkan Demir, diğer eserlerinde gün yüzüne çıkması için dua ettiklerini söyledi.

Yorum Gönder

Etiket Sonuçları