Erik kilosu 200 TL'ye İstanbul'a geldi! 26 Mart 2012, 02:18

Mersin'in Silifke İlçesi'ne bağlı Göksu Vadisi köylerinden 300 kilo erik toptan kilosu 200 TL'den İstanbul'a gönderildi.
Silifke'ye bağlı Keben Köyü'ndeki Zeynep Topçu'ya ait 2 dönümlük serada hasadı yapılan erik, 100 gramlık kaselere konularak paketlendi. Silifke Erik Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Göktaş, hasat ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, örtü altında ilk erik hasadını yapıp kilosunu 200 TL'den göndermenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

NİSAN AYINDA AÇIK ALANDA YAPILACAK

Türkiye'nin ilk turfanda eriğinin Silifke'de üretildiğini belirten Göktaş, "Açık alanda ilk erik hasadı nisan ayında yapılacak. Örtü altına alınan bahçelerde ise ilk hasadı yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Erken hasat yapıldığı için de fiyatların yüksek olması hem üreticilerimizi hemde bizi sevindiriyor" dedi.

Fiyatın yüksek olması ve tam olgunlaşmaması nedeniyle tadımlık olarak az miktarda toplandığını belirten Göktaş, bu ürünü Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e de sunacaklarını belirterek şunları söyledi: "Türkiye genelinde ilk turfanda can eriği Silifke'de çıkıyor. Bu nedenle de aşerip canı erik çeken kadınlar için eşleri uzak yerlerden ilçemize gelerek tadımlık olan bu eriklerden alıp gidiyorlar. Önümüzdeki hafta Kayseri'de yapılacak tarım fuarına katılıp Silifke can eriğini ve diğer ürünleri tanıtacağız. Sayın Cumhurbaşkanımızın memleketi Kayseri'deki fuara katılırsa kendisine dalında Silifke can eriğini ikram edeceğiz."

Yorum Gönder

Etiket Sonuçları