CHP'liler Topbaş'a sordu: İstanbul nereye gidiyor! 16 Şubat 2012, 12:24

CHP İBB Meclis Üyesi Serdar Bayraktar hazırladığı yazı soru önergesi ile İBB Başkanı Kadir Topbaş’a sordu;
 
CHP İBB Meclis Üyesi Serdar Bayraktar hazırladığı yazı soru önergesi ile İBB Başkanı Kadir Topbaş’a sordu; “İstanbul’u pahalı kentler arasında ön sıralarda, Kentlerde Yaşam Maliyetleri araştırmasında İstanbul’un kırk dördüncü sırada, Dünyadaki en pahalı şehirler araştırmasında İstanbul 2009 yılında otuz dördüncü, 2011 yılında yirmi sekizinci sırada ve 2011 yılında kirada Dünyanın en pahalı on ikinci şehri oldu. Bu tablonun olumsuz sonuçlarına İBB Başkanı olarak İstanbul’da uyguladığınız politikaların etkili olduğunu düşünüyor musunuz?”
 
İstanbul Nereye Gidiyor?
 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisinin 2012 yılı Şubat ayı oturumlarının 13 Şubat Pazartesi günkü birleşiminde CHP İBB Meclis Üyeleri Serdar Bayraktar, Dr. Hakkı Sağlam, Serdal Kılavuz ve İbrahim Doğan imzaları ile İBB Meclis Başkanlığına, Başkan Kadir Topbaş’ın yazılı cevaplaması isteği ile verilen yazılı soru önergesinde şunlara değinildi;
Dünyadaki en pahalı şehirler araştırmasında İstanbul 2009 yılında otuz dördüncü, 2011 yılında yirmi sekizinci sırada!
“Mercer LLC. adlı kuruluşun 2010 yılında yaptığı Kentlerde Yaşam Maliyetleri araştırmasında İstanbul’un kırk dördüncü sırada olduğu açıklandı. UBS AG adlı kuruluşun yaptığı Dünyadaki en pahalı şehirler araştırmasında İstanbul 2009 yılında otuz dördüncü, 2011 yılında yirmi sekizinci sırada. Dolar kurundaki olası en ufak bir yukarı gidişte İstanbul ilk on içerisine girebilir. ECA International tarafından yapılan araştırmaya göre, İstanbul 2011 yılında kirada Dünyanın en pahalı on ikinci şehri oldu. İstanbul, dolar milyarderi sayısında 28 milyarder ile Dünya’da New York, Moskova ve Londra’nın ardından dördüncü sıraya yükselerek, Los Angeles, Hong Kong, Tokyo gibi şehirleri geride bıraktı. Gelir dağılımının eşitsizliğinde ülkemizin Dünya ortalamasının üzerinde seyreden durumu devam ediyor. UBS AG adlı kuruluşun Yerel Satın alma Gücü kriterine göre yaptığı Dünya’daki zengin şehirler araştırmasında gerilerdeki yerini koruyor. Bu kapsamda;
1. Bu olumsuz ve bıçak sırtı tabloda İBB Başkanı olarak İstanbul’un içinde bulunduğu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizce milyarder sayısı açısından İstanbul’un ön sıralara yükselmesi pozitif bir gösterge midir?
 2. İstanbul’u pahalı kentler arasında ön sıralardaki yerinden çıkarmak için hangi önlemleri almayı düşünüyorsunuz?
3. Bu tablonun olumsuz sonuçlarına İBB Başkanı olarak İstanbul’da uyguladığınız politikaların etkili olduğunu düşünüyor musunuz?

Yorum Gönder

Etiket Sonuçları