Bir Çinli'nin gözüyle İstanbul! 21 Şubat 2012, 22:30

Dünyanın en büyük kültür dergilerinden 'National Geographic Traveller'ın Çin edisyonu, farklı bakış ve görüşlerle İstanbul'u tanıtan 21 sayfalık ek yayımladı.
İstanbul'da yaşayan bir Çinlinin gözünden yazıların yer aldığı, geleneksel Osmanlı ve Türk kültürlerinin anlatıldığı dergide, İstanbul'da yaşayan farklı kişilerin yazılarına ve bir de Orhan Pamuk röportajına yer verildi.


Tarih ve sanat tutkunu olarak tanıtılan bir diş doktorunun anılarıyla İstanbul'u anlattığı giriş yazısının ardından tanıtım eki, 2007'den beri İstanbul'da yaşayan Ging Yang adlı bir Çince öğretmenin yazısıyla devam ediyor.

GİZEMLİ İSTANBUL'U KEŞFETMEK

Dergide, 'Gizemli İstanbul'u keşfetmek' başlıklı bir yazıda İstanbul, herkesin her şeyi bulabileceği bir pazara benzetiliyor. Türklerin geleneksel günlük yaşantısına da değinen dergi, 'Türklerin dostlar arasında çay içerek bütün gün boyunca sohbet edebileceğini' ifade ediyor. Yazıda çay ve dost muhabbetinin Türkler için çok önemli olduğu vurgulanırken, 'Çay kaşığının şekeri karıştırmak için bardakta çıkardığı sesin İstanbullular için eşsiz güzellikte bir melodi olduğu' belirtiliyor.

İstanbul'un tarihinden camilerine, kültüründen Türk yemeklerine kadar tanıtımların anlatıldığı dergide dönerin lezzeti de enteresan bir şekilde tasvir ediliyor. Döner ile Konfüçyüs arasında bağ kurularak, ünlü düşünürün yaşadığı döneme ait bir benzetmeyle dönerin lezzeti okuyuculara aktarılıyor.

PAMUK'UN RUHU İSTANBUL

Dergide ayrıca Orhan Pamuk ile bir söyleşi yer alıyor ve Pamuk'un, "İstanbul, benim ruhum" ifadelerine vurgu yapılıyor. Derginin kültür bölümünde ise Nuri Bilge Ceylan'ın ödüllü filmi 'Uzak' ve Orhan Pamuk'un 'İstanbul, Hatıralar ve Şehir' kitabı Çinli okurlara tanıtılıyor.

Yorum Gönder

Etiket Sonuçları