4 MİLYON İSTANBULLU'YA MÜJDE YUSUF UZUN'DAN 11 Mart 2013, 09:13

Beylikdüzü İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi’nde çalışmalar son aşamaya geldi. İlk aşamada 1 milyon 600 bin nüfusun, proje sona erdiğinde de 4 milyon kişinin atık suyunu arıtabilecek
 Beylikdüzü İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi’nin hizmete açılmasına kısa bir süre kaldı.

Bu proje bittiğinde o bölgedeki 4 milyonluk nüfusun günde 400 bin metreküp kullanılmış suyunu arıtarak Marmara Denizi’ne ileri deşarj sistemi ile bırakacak olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İSKİ ve Beylikdüzü Belediyesi’nin ortaklaşa yürüttüğü 438 bin metrekare alana inşa edilen tesisin İstanbul ve Marmara Denizi'nin temizliği konusunda çok önemli bir görevi var.

Kısa bir süre sonra hizmete girece tesiste elde edilecek atık suların bir kısmı dezenfekte edilerek çevre sulamada, katı atıklarda ve sanayi tesislerinde kullanılacak. Aynı zamanda tesisin enerji ihtiyacını da bu sistem karşılayacak.

Haramidere, Gürpınar Atmaca Deresi ve Kavaklı Dere’de devam eden ıslah çalışmalarını inceleyen Beylikdüzü Belediye Başkanı Yusuf Uzun, “Yağmur suları ve atık sular birbirinden ayrılıyor, atık suların tümü tesislere işlem görerek denize bırakılacak. Bu proje ile İstanbul’un 4 ilçesi Beylikdüzü, Esenyurt, Başakşehir ve Avcılar’ın günlük 400 bin metreküp atık suyu işlenecek” dedi.

"DENİZLERİ KURTARACAK"
Proje sayesinde Beylikdüzü sahili, Sazlı Dere ve Küçükçekmece Gölü atık su tehdidinden kurtarılmış olacak. Başkan Uzun, tesisin hizmete girmesi ile bölgede rahatlıkla denize girilebileceğini söyleyerek, "İstanbul ve Marmara Denizi’nin kaderini değiştirecek bir proje gerçekleşiyor" dedi.

Tesisten çıkacak katı malzeme susuzlaştırma ve kurutma işleminin ardından sanayi tesislerinde ikincil yakıt olarak değerlendirilecek.

Yorum Gönder

Etiket Sonuçları