YAKALANDILAR!İŞTE İSİM İSİM GAZİANTEP KALLEŞLERİ 24 Ağustos 2012, 12:47

Gaziantep'te, 9 kişinin ölümüne neden olan bombalı aracı gönderen teröristin öğretmen olduğu belirlendi.
Gaziantep’te 9 kişinin ölümüyle sonuçlanan bombalı saldırıyı gerçekleştiren PKK’lı teröristin Murat Filiz olduğu tespit edildi.

Mersin'de gözaltına alınan öğretmen de teröristlere yardım ve yataklık yapmakla suçlanıyor.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün de Kırgızistan dönüşü uçakta gazetecilere “Organizatör sorguda” dediği ismin, bombalı aracın çekiciyle Gaziantep’e gönderilmesini sağlayan bir öğretmen olduğu ortaya çıktı.

ABDULLAH GÜL: YAKALANDI !

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 'Saldırının birinci derecede sorumlu organizatörü sorguda' dedi...

Saldırıyla ilgili gözaltına alınanlar olduğunu hatırlatan Gül, "Saldırının birinci derecede sorumlu organizatörü şu an sorguda. Başka yakalanan şüpheliler de var. Tabii ki sorgulama neticesinde mahkemeye çıkarılacaklar. Daha önceki olaylarda olduğu gibi bunda da er geç failler cezalandırılacak" dedi.

İSİM İSİM ŞÜPHELİ LİSTESİ
'Firaz' kod Mahmut Filiz: Bombalı aracı Diyarbakır'dan alıp Gaziantep'e götüren kişi. HPG Özel Kuvvet. Amanoslar yapılanması Dörtyol Grubu'nda faaliyet gösteriyor. Aslen Diyarbakırlı.

Mahmut H.: Siverek'te bir ilköğretim okulunda müdür yardımcısı. Bombalı aracın Gaziantep'e ulaştırılmasında yardımyataklıkla suçlanıyor.

'İrfan Amed' kod Mehmet Tahir Kılıç: Bahoz Erdal'ın emrinde. Örgütün Orta Saha Sorumlusu.

'Numan' kod Ertem Karabulut: Bahoz Erdal'ın emrinde. Örgütün Amed Eyaleti Sorumlusu. Diyarbakır çevresindeki birçok kanlı olayın organizatörü.

'Dersim' kod adlı İzzettin İnan: Amanoslar Yapılanması sorumlusu. Gaziantep eylemi için 'Firaz' kod Mahmut Filiz'i Diyarbakır'a gönderen isim.

'Reber' kod Mehmet Şah Yıldeniz: Amed Eyaleti Şehit Kendal Alan sorumlusu. Ekim 2008'de Diyarbakır merkezinde polis aracına yönelik bombalı eylemi gerçekleştiren kişi.

'Ramazan Serhat' kod Metin Salgut:
HPG Özel Kuvvet. 2009 yılında Lice de 9 askerin şehit düştüğü mayını hazırladı. 'Doktor Aydın' kod Hacı Türmak: HPG Özel Kuvvet. Sözde Amed Eyaleti'nde (Diyarbakır) faaliyet gösteriyor. Metropol eylemlerinin organizatörü.

'Mazlum Amed' kod adlı Aydın Bulut: Cephane alımı ve yeni teröristlerin eğitiminden sorumlu.
Dokuz kişinin hayatına mal olan bomba yüklü aracı Gaziantep'e getiren teröristin kimliği kesin olarak teşhis edildi. Bombalı aracı Diyarbakır'dan alıp Gaziantep'e getiren teröristin 25 yaşlarındaki 'Firaz' kod adlı Murat Filiz olduğu anlaşıldı.

Sabah gazetesinden Ertuğrul Erbaş ve Alper Sancar'ın haberine göre PKK'nın askeri kanadı olan HPG'de 'Özel Kuvvet' olan Murat Filiz'in örgütün Amanoslar yapılanması Dörtyol Grubu içinde olduğu ve eylem için Diyarbakır'a gittiği belirlendi. Mersin'de gözaltına alınan öğretmenin ise Siverek'te bir ilkokulda müdür yardımcısı olan Mahmut H. olduğu belirlendi. Müdür yardımcısı Mahmut H.'nin bombalı aracın Gaziantep'e intikalinde yardım ve yataklık ettiği ileri sürüldü. İddiaya göre Gaziantep'teki eyleme ilişkin talimat zincirin birinci halkası 'Bahoz Erdal' kod adlı Suriyeli terörist Fehman Hüseyin. Hüseyin saldırı için Orta Saha Sorumlusu 'İrfan Amed' kod Mehmet Tahir Kılıç, Amed Eyaleti Sorumlusu 'Numan' kod Ertem Karabulut ve Amanoslar yapılanması 'Dersim' kod İzzetin İnan'ı devreye soktu. Patlayıcı ve araç gibi lojistik destek konusunda örgütün Akdağ Gücü Sorumlusu 'Mazlum' kod Aydın Bulut, Şehit Kendal Alanı sorumlusu 'Reber Andok' kod Mehmet Şah Yıldeniz, aynı zamanda 'Özel Kuvvet' olan 'Doktor Aydın' kod Hacı Türmak, 'Serhildan Amed' kod Hakan Kızıl ve 'Mazlum' kod Aydın Bulut devreye girdi.

PATLAYICI KANDİL'DEN

İddiaya göre patlamada kullanılmak üzere Kandil'den getirilen ancak planlanan eylemler için gömülerek saklanan patlayıcılar kullanıldı. Bu patlayıcılara ilişkin Mersin'de yakalanan 'Özgür Murat' kod Barış Kızılçay şu bilgileri vermişti: "Dörtyol Gücü sorumlusu 'Mazlum Ciğer' bana 30 kilo plastik patlayıcının Adana'da toprağa gömülü vaziyette olduğunu söyledi. Ayrıca 50 adet fünye olduğunu bu malzemelerin de Seyhan veya Ceyhan ilçelerinde bir yerde bulunduğunu, bu malzemelerin Diyarbakır'dan geldiğini söyledi. Bu malzemeler ile Osmaniye ili Hasanbeyli ilçesinde polis karakoluna yönelik bir eylem hazırlığının bulunduğunu söyledi" İşte o eylem Gaziantep'te yapılmak istendi.

ARAÇ YOLDA KALDI

İstihbarat birimlerinin üzerinde durduğu senaryoya göre 'Firaz' kod Murat Filiz, Adana'daki patlayıcıyı alarak Diyarbakır'a gitti. Burada diğer unsurlarla buluşan terörist tüm patlayıcıyı Sakarya'dan çalınan otomobilin LPG tankına yerleştirdi. Ardından aracı kullanarak Gaziantep'e doğru yola çıktı. Ancak araç Şanlıurfa Siverek'te arıza yaptı. Bunun üzerine 'Firaz' "Ne yapayım?" diyerek Diyarbakır'daki unsurları aradı. İddiaya göre kendisine yardımcı olması hususunda Siverek'te bir ilk öğretim okulunda müdür yardımcılığı yapan Mahmut H.'nin adı verildi. İddiaya göre Mahmut H. tamir için akrabası olan K.S.'yi çağırdı. Ancak o da arızayı gideremeyince bomba yüklü araç bu kez çağırılan çekiciye yüklendi. Çekicinin ön koltuğuna 'Firaz' da oturdu. 'Firaz' aracı Karşıyaka İlçe Emniyet Müdürlüğü'nün hemen önüne indirmek istedi. Nöbetçi polis izin vermeyince bombalı araç 25 metre ileriye bırakıldı. Terörist, uzaktan kumandayla bombayı patlattıktan sonra kaçtı. Bombacı teröriste yardım ve yataklıkla suçlanan ilköğretim okulu müdür yardımcısı Mahmut H. Mersin'de akrabası M.A. ile gözaltına alındı. Mahmut H. ilk sorgusunda "İnsaniyet namına yardım için durdum. Aracın şoförünü tanımıyorum" dedi. Siverek'teki Eğitim-Sen yetkilileri, "Mahmut H. bu işi yapmış olamaz. Namazında niyazında bir adam. Onun böyle bir şey yapmış olmasına ihtimal bile vermiyoruz" dedi. Ancak bu ifadelere rağmen olay günü yaşanan telefon trafiğini inceleyen polis Mahmut H.'nin yardım yataklık yapmış olabileceği üzerinde duruyor.

ÜÇLÜ STRATEJİNİN HEDEFİ: EYLEM YAPILMAMIŞ İLLER

Terör örgütü PKK'nın Gaziantep'te gerçekleştirdiği bombalı saldırı sonrasında örgütün yeni eylem planını çökertecek önemli bulgulara ulaşıldı. Güvenlik birimlerinin deşifre ettiği plan 3 ayaktan oluşuyor: Saldırı hazırlığı, militan ve mühimmat temini, hedef iller. "Dağa göre eğitilmiş militanla şehirde eylem yapmak mümkün değil" diyen örgüt yönetimi 'şehir tipi terörist'ler yetiştirdi. Eylem planlaması için Diyarbakır, silah ve mühimmat temini için Şanlıurfa, bomba yapımı ile eylemin gerçekleştirilmesi içinse Mersin merkez olarak belirlendi. Örgütün Suriye kökenli yönetici kadrosu doğrudan kendilerine bağlı eylem timleri oluşturdu. Bu teröristlerin Suriye sınırındaki güvenli olarak bilinen şehirlerden başlayarak daha önce hiç eylem gerçekleştirilmemiş büyük illere sevk edildiği belirlendi. Gelinen son durum PKK belgelerinde ise "Tereddüt, ürkeklik ve kararsızlık daha baştan kaybetmek anlamına gelecektir. Tüm yeteneklerimizi ayaklandırırcasına sürece büyük bir inanç ve kararlılıkla yüklenmek durumundayız" sözleriyle anlatılıyor. İşte deşifre edilen üçlü planın ayrıntıları:

SALDIRI HAZIRLIĞI

"Dağa göre eğitilmiş militanla şehirde eylem yapmak mümkün değil" tespitinde bulunan örgüt, yaklaşık 8 ay önce şehirlerde terör eylemi yapacak militanları belirledi. Bunlar, bomba hazırlama, bombalama ve kundaklama saldırılarının nasıl yapılacağı konusunda eğitildi. Diyarbakır ise 'şehirde eylem' teröristlerin emir alacakları il olarak belirlendi. Bu amaçla saldırıları organize etmek için Diyarbakır'a sözde yeni bölge sorumlularının atandığı da tespit edildi.

SİLAH VE MÜHİMMAT TEMİNİ

PKK'nın, şehirlerde gerçekleştirilecek bombalı saldırılarda kullanılacak mühimmatı ise büyük oranda son dönemlerde Suriye sınır bölgesinden Türkiye'ye getirdiği tespit edildi. Son iki ay içinde yapılan operasyonlarda örgüte ait 400 kilo üzerinde bomba yapımında kullanılacak malzeme ele geçirildi. Bu operasyonların büyük bir kısmı Şanlıurfa, Mardin, Diyarbakır ve Şırnak bölgesinde gerçekleştirildi. PKK'nın, militanların büyük bir kısmını ise Mersin ve Hatay bölgesinde konuşlandırdığı da belirlendi.

HEDEF 'EYLEMSİZ' İLLER

Tüm bu stratejinin hedefinde ise başta Suriye ile sınırı olanlar başta olmak üzere şimdiye kadar hiç saldırı gerçekleştirilmemiş olan iller bulunuyor. Nitekim Gaziantep'te şimdiye kadar terör öylemi gerçekleşmediğine dikkati çeken güvenlik birimleri kentte ciddi oranda Kürt nüfus bulunduğunu ve bu kişilerin de PKK'yı desteklemediklerini ifade etti. PKK'nın bu tür saldırılarla kendisini desteklemeyen Kürt nüfus üzerinde baskı kurmayı amaçladığı, ayrıca sivillerin hedef alınarak diğer vatandaşların da Kürtlere karşı kışkırtılmak istediği tespiti yapılıyor. Güvenlik birimlerinin son günlerde özellikle Şanlıurfa, Mardin ve Kilis gibi illerde yeni güvenlik önlemleri aldığı da belirtildi.

Gazete Habertürk'ten Hüseyin Şentürk'ün haberine göre ise Hatay’ın İskenderun İlçesi’nde dün gözaltına alınan 2 kişinin ise olayı organize ettiği öne sürüldü.

‘BOMBACI’ DİYE ANILIYOR

Diyarbakır nüfusuna kayıtlı Murat Filiz, 2007’de örgüte katıldı. Dağda bomba eğitimi alan terörist, örgütün sabotaj ve suikast grubunda bulunuyor. ‘Bombacı’ olarak anılan Filiz, dağda başka teröristlere bomba eğitimi verdi. Haziran ayında yakalanan PKK üyesi V.K. da kendisine gösterilen fotoğraflardan Murat Filiz’i teşhis edip bombalama eylemlerine adının karıştığını itiraf etti. Polis, Filiz’in yakalanması için operasyonlarını sürdürüyor.

ÇEKİCİ SÜRÜCÜSÜ: 500 TL KARŞILIĞINDA ANLAŞTIM

Çekiciyi kullanan M.Ç.’nin şunları söylediği belirtildi: “Beni tamirci K.S. aradı. Ben de aracın bulunduğu yere geldim. Tanımadığım kişi bana babasının kendisini Gaziantep’te beklediğini ve bir an önce oraya gitmesi gerektiğini söyledi. Ben de bu kişiyle pazarlık yapıp 500 lira karşılığında anlaştım. Aracı yükleyip tarif ettiği yere götürdüm ve bıraktım.”

ŞÜPHELİ M.Y.: ARACI BOZULDU, YARDIM İSTEDİ

Mersin’de yakalanıp Gaziantep’e getirilen M.Y., emniyetteki ifadesinde, teröristi tanımadığını ve Diyarbakır’dan Suruç’a gelirken yol kenarında aracının bozulduğunu söyleyip yardım istediğini, telefonundan da tamirci aradığını ifade etti. M.Y.’nin şunları söylediği öğrenildi: “Cadde kenarında park etmiş siyah bir aracın şoförü durmam için eliyle işaret etti. Bu kişi aracının bozulduğunu ve telefonu olmadığı için bir tamirci çağırmamı istediğini söyledi. Ben de kendi telefonumdan Suruç’taki oto tamircisi K.S.’yi aradım. Gelip baktı. Bu marka ve model aracı ancak servisinin yapabileceği söyledi. İsmini bilmediği bu kişi de tamirciden çekici çağırmasını istedi. Kendisini tanımıyorum.” M.Y.’ye henüz teröristin fotoğraflarının gösterilerek teşhis yaptırılmadığı öğrenildi.
Gaziantep'te 9 kişinin hayatını kaybettiği saldırının faili ortaya çıktı. Gaziantep Valisi Erdal Ata, 9 vatandaşımızın şehit düştüğü hain saldırıyla ilgili olarak saldırıyı düzenleyen kişinin Murat Filiz adlı örgüt mensubu olduğunu belirterek fotoğrafını basına servis etti.
İŞTE HUZURUMUZUN KATİLİ O ŞEREFSİZ!DTP GENÇLİK ÇALIŞANIYMIŞ

Patlamayla ilgili bir basın açıklaması yapan Gaziantep Valisi Erdal Ata, "2006 yılında kapatılan DTP'nin gençlik çalışanı olan Firaz kod adlı Murat Filiz isimli örgüt mensubunun patlamayı gerçekleştiren şahıs olduğu tespit edildi" dedi.

Vali, olayın asıl failinin yakalanması için çalışmaların sürdüğünü, zanlının Türkiye'de olduğunu düşündüklerini açıkladı.

50 KG C-4 PATLAYICIYLA SALDIRMIŞ

Vali Ata, olayda 50 kilogram C-4 patlayıcı kullanıldığını söyledi.

13 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Filiz'in yakalanması halinde olayın aydınlanacağını kaydeden Vali Ata, gözaltında 13 kişinin yer aldığını ifade etti.

BOMBA DİYARBAKIRDA YÜKLENDİ

Bombanın Diyarbakır kırsalında yüklendiğini söyleyen Ata, çalınan aracın plakasının da çalıntı olduğunu sözlerine ekledi.


Yorum Gönder

Etiket Sonuçları