ÜNİVERSİTE YURTLARINDA HAREM-SELAMLIK UYGULAMA! 28 Temmuz 2013, 02:14

AKP tüm üniversite yurtlarında harem-selamlık uygulamasına geçmek istiyor. Eğitim Sen'in açıklamasına göre bu konuda atılan adımlar hızlanıyor.
 Eğitim Sen Ankara Üniversiteler Şubesi Kadın Komisyonu tarafından yapılan açıklamada, "Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’ın verdiği gizli talimat doğrultusunda yurt yerleşimlerinin 'kız' ve 'erkek' öğrenci yurtları olarak ayrıştırılması planlanmaktadır" denildi.

Ankara başta olmak üzere birçok şehirde YURTKUR’a bağlı yurtlarda, öğrencileri ve emekçileri etkileyecek sessiz sedasız bir dönüşüm yaşandığına vurgu yapılan açıklamada, harem-selamlık yurt projesinin YURTKUR genel müdürlüğü görevine getirilen Recep Kaymakcan tarafından hayata geçirildiği dile getirildi.

"Üniversite de bizim yurtlar da! yurtlarda haremlik selamlık uygulamasına hayır! #karmayurdumadokunma" başlıklı açıklamada, harem-selamlık yurtlar konusunda şimdiye kadar atılan adımlar sıralandı:

● İstanbul’da bulunan Kadırga ve Edirnekapı karma öğrenci yurtlarının karma nitelikleri ortadan kaldırılmış, kadın ve erkek yurtları birbirinden tamamen ayrılmıştır.

● Ankara’da bulunan Atatürk Öğrenci Yurdu, karma niteliği kaldırılarak kadın yurdu haline getirilmiştir.

● Aynı düzenleme doğrultusunda Ankara’da bulunan Tahsin Banguoğlu karma yurdunun erkek yurdu olarak, Nedim Zabcı öğrenci yurdunun ise kadın yurdu olarak düzenlenmesi planlanmaktadır.

"YURTKUR’da alınan bu kararlar derhal iptal edilmeli" denilen açıklamada, karma yurt yerleşimlerinin korunması, yurtlardaki öğrencilerin ve çalışanların iş ve yaşam koşullarına dönük her türlü olumsuz uygulamanın geri çekilmesi çağrısı yapıldı.

Yorum Gönder

Etiket Sonuçları