TWİTTER PROVAKATÖRLERİNE GÖZALTI! 05 Haziran 2013, 16:55

Taksim Gezi Parkı'ndaki olaylarla ilgili olarak İzmir'de sosyal medya üzerinden halkı kin ve nefrete teşvik ettikleri iddiasıyla 24 kişi gözaltına alındı.
İzmir Emniyet Müdürlüğü Bilişim Suçları Şube Müdürlüğü ekipleri, bazı kişilerin sosyal paylaşım siteleri üzerinden halkı kin ve nefrete teşvik ettikleri iddiasıyla operasyon düzenledi. Sosyal medyadaki hesapların IP adresleri üzerinden çalışma başlatan Bilişim Suçları Müdürlüğü tarafından tespit edilen 38 ayrı adrese eş zamanlı operasyon düzenlenerek 24 kişi gözaltına alındı.

Türk Ceza Kanunu'nun 216. Maddesi gereği 'halkı kin ve düşmanlığa sevk etmek' suçlamasıyla gözaltına alınan 24 kişinin, ifadelerinin alınmasının ardından sabah saatlerinde adliyeye sevk edilecekleri öğrenildi.

CHP İL BAŞKANI: 24 KİŞİ GÖZALTINDA

Gözaltına alınan kişilerin durumuyla ilgili bilgi almak için Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne gelen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir İl Başkanı Ali Engin, Cumhuriyet Savcılığı'nın 38 kişinin yakalanmasıyla ilgili polise talimat verdiğini, polisin de 24 kişiyi gözaltına aldığını söyledi. Gözaltına alınan kişilerin ifadelerinin alınmasının ardından serbest bırakılmalarını beklediklerini aktaran Engin, "Biz de parti olarak kendilerine avukat yardımı yapıyoruz. Ailelerini bilgilendiriyoruz. Twitter üzerinden eyleme çağırmakla suçlanıyorlar. Umuyoruz bir an önce ailelerine kavuşurlar" dedi. Gözaltına alınan kişilerin yakınlarının Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi önündeki bekleyişi de sürüyor.

Yorum Gönder