FLAŞH! TÜRK JETLERİ SURİYE UÇAĞINI İNDİRDİ! 10 Ekim 2012, 23:26

Türk savaş uçakları Şam'a giden bir yolcu uçağına müdahale edip Ankara'ya indirdi.

Bu video Adobe Flash Player'ın son sürümünü gerektirmektedir.

Adobe Flash Player'ın son sürümünü indirin.

 Türk F-16'ları Moskova'dan Şam'a giden bir yolcu uçağına müdahale etti. Suriye Havayolları'na ait uçak Ankara'daki Esenboğa Havaalanı'na indirildi. Uçağın silah ve mühimmat taşıdığı iddia ediliyor.

Mürettebat dahil 37 kişinin bulunduğu uçakta yapılan ilk araştırmada 12-13 adet dev koliye rastlandı. Koliler incelenmek için tek tek açıldı. Edinilen ilk bilgiye göre kolilerden askeri haberleşme cihazları çıktı.

Şimdi uçağın bırakılması için Dışişleri'nin talimatı bekleniyor.

DIŞİŞLERİ BAKANI AÇIKLAMA YAPTI

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, olayla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı: "Sivil havacılık kuralları gereği taşıması doğru olmayan kargo olduğu bilgisi geldi. Konu Başbakan Erdoğan'a bildirildi ve araştırılması talimatı verildi. Uçakta silah varsa uluslararası hukukun gereğini yerine getireceğiz. Yolculara yemek verilmesi dahil bütün misafirperverlik gösteriliyor."

ÖNCE TÜRK UÇAKLARI UYARILDI

Dışişleri Bakanlığından gelen bilgi doğrultusunda Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) öğle saatlerinde Türk havayolu şirketlerine acil kodlu geçtiği bilgi ile Suriye hava sahasını kullanan tüm sivil uçakların derhal geri dönmesini istedi.

TÜRK F-16 UÇAKLARI EŞLİK ETTİ

Bu gelişmelerin yaşandığı dakikalarda Moskova Vnukovo Havalimanı’ndan kalkan Suriye Havayolları’na ait Airbus A320 tipi uçak, hava sahası kapatıldığı için Ankara Esenboğa’ya inmek üzere yönlendirildi.

ÇEVİK KUVVET MÜDAHALE ETTİ

Ankara Akıncı 4’üncü Ana Jet Üs Komutanlığı’ndan kaldırılan F-16 uçaklarının eşlik ettiği Suriye Havayolları’na ait SRY442 sefer sayılı uçak, Esenboğa’ya yönlendirildi. Suriye uçağı saat 17.15’te indikten sonra apronda uçağın etrafında Çevik Kuvvet önlem aldı.

UÇAK NEDEN İNDİRİLDİ ?

Emekli Hava Tümgeneral Şirin Ünal, yaptığı açıklamada "Türk hava sahasını ihlal eden uçağın içerisinde askeri malzeme ya da belirtilenin dışında bir asker sayısı, mühimmat şüphesi var ise uçak indirilir. Türkiye'nin bu durumlardan yeterince bilgilendirilmediği tespit edilirse uçak zorla indirilir. Değişen angajman kurallarından sonra Türk hava sahasını ihlal eden bu uçak da şüphe ile Türk savaş uçakları eşliğinde Esenboğa'ya indirildi. Bu durum uluslararası kurallara uygun yapılmıştır. Şayet uçağın içerisinde şüphelenin malzemeler bulunursa o zaman iç hukukun gereği yapılır" dedi.

TÜRKİYE'NİN TAVRI YASAL

Uluslararası havacılık kuralları gereği sivil uçaklarda silah taşınması yasak. Bu kural gereği Türkiye'nin tavrı yasal. Uçakta silah bulunursa Türkiye-Rusya arasındaki ilişkiler gerilebilir.SURİYE: TÜRKİYE'YLE SAVAŞMAK İSTEMİYORUZ AMA...

Suriye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cihad Makdissi, Bloomberg’e yaptığı açıklamada “Ancak askeri anlamda (Türkiye ile) karşı karşıya gelmek istemiyoruz. Ama Suriye şu anda meşru müdafaa konumunda ve ona göre hareket edecek” dedi.

"SURİYE'DE UÇAĞINIZ KALMASIN" UYARISI SÜRÜYOR

Türkiye Özel Sektör Havacılık İşletmeleri Derneği TÖSHİD de bir uyarı ile bütün havayolu şirketlerini konu hakkında bilgilendirdi. TÖSHİD’den gönderilen uyarı yazısında, SHGM talimatı gereği, “Suriye'ye uçan uçağınız varsa yere inme zorunluluğu var bu rotada varsa uçağınız rotasını çevirin” ifadeleri kullanıldı.

Bilindiği gibi Türk Hava Yolları geçtiğimiz aylarda Suriye'ye yaptığı bütün uçuşları durdurma kararı almıştı. Türkiye'den Suriye'ye uçan başka özel havayolu şirketi bulunmuyor. Ancak Türk şirketler Suriye hava sahasını üst geçiş için kullanıyor.
Yorum Gönder

Etiket Sonuçları