EYLEMCİLERE ÖZEL! İŞTE VALİ MUTLU'NUN CEP TELEFONU! 13 Haziran 2013, 18:30

Vali Mutlu canlı yayında eylemcilerin araması için cep numarasını verdi... İşte İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'nun cep telefon numarası...
 İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, olaylarla ilgili soruları yanıtladığı canlı yayında şikayetler için cep telefonu numarasını verdi.
Vali Mutlu 'Benle görüşmek isteyen yüzyüze de olabilir. Telefon numaram : 532 307 86 67' diyerek gençlerle görüşmeye her zaman hazır olduğunu söyledi.


İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, 'Gezi Parkı olaylarında bir yanlışınız var mıydı? sorusuna şöyle yanıt verdi:

Avni Mutlu: Özeleştirimiz hatasız kul olmaz. Dolayısıyla her işte daha iyisi yapılabilir mi diye kendinize sorarsanız hangi mevkide olursanız olun. Bir baba olarak sorarsınız çocuklarımı iyi yetiştirdim mi? Her günümüzü eleştiriyoruz. Son günlerde yaşamış olduğumuz tabloya bakınca özeleştiri yapmamak mümkün değil. Doğru olan eksik olan yanlış olan her şeyi görüyorsunuz. Kendi payınıza başkasının payına kim nerede hangi miktarda yanlışlar içinde oldu baktığınız vakit böyle bir tabloyu elbette yapıyorsunuz. Ama burada kendi şahsıma düşen kısmı ile bir özeleştiri yapmam gerekiyor ve bende yapıyorum onu ilerleyen zamanlarda konuşuruz.

-Hülya Avşar sanki 24 saat içinde bir müdahale yapılacak izlenimi edindim demişti.

Avni Mutlu: Ben sayın başbakanımızla nasıl bir görüşme yaptığını ve böyle bir izlenimi nasıl aldığını bilemiyorum. Bize bir irade veya iletilmiş bir şey yok. Bizimde böyle bir planlamamız şu anda yok. Ancak müdahaleyi gerektirecek sıkıntılı bir pozisyonda var. Sayın başbakanımızın böyle bir şeyi hissettim gibi Hülya hanımın ağzından yapılan açıklama toplumda ne şekilde algılanır bilemiyorum. Dolayısıyla bu hanımefendinin kendi i.ç değerlendirmesi olabilir. Yönetim adına böyle bir şey geliyor diye kimsenin düşünmemesi gerekir en doğru bilgi bizdedir. Böyle bir müdahalenin şu an için söz konusu olmadığını belirteyim. Ama ileriye dönük hiçbir zaman müdahale edilmeyeceği anlamına gelmiyor bu. Böyle bir şeyi yaparsak o müdahalenin nasıl yapılacağını zaten bir şekilde de biz paylaşırız. Hiç kimsenin haberi olmadan gideriz gereğini yaparız gibi kimsenin kaygılanmasına gerek yok. Biz kamuoyunu bilgilendirerek paylaşımı konusunda bir takım çalışmalarımız olacaktır. Hiç kimse sabahın köründe emniyet gene gelip bizi çadırlarımızdan atacak gibi bir beklenti içinde olmasına gerek yok. Hanımefendi de ben böyle hissettim dedi zaten.

-Gezi parkı çok geniş bir alan değil grupları müdahale olursa eğer nasıl ayrıştırmayı düşünüyorsunuz?

Avni Mutlu: Bizim birinci hedefimiz müdahale kesinlikle değil. Biz geçen bayrakları toplamaya gittiğimizi açıkça ilan ettik çalışmamızın boyutları budur flamaları indireceğiz ve Taksim alanında da bu çirkin görüntüyü kaldıracağız dedik. Taksim meydanının işgal görüntüsünü kaldıracağız dedik. Yoksa Gezi parkına ve taksim alanına yönelik bir müdahalemiz olmadığını da ifade ettik. O akşam marjinal grupların radikal grupların güvenlik güçlerimizle uzun süredir yapmış oldukları çatışmanın sonucunda akşam saatlerinde de bu gücümüzü devlet her zaman güçlüdür net olarak gösterdik ve bunu da bitirdik. Biz o akşam isteseydik gezi parkı 200 metre ilerimiz gider o çocuklara da hadi toparlanalım bu akşam evinizde yatmaya gidiyorsunuz diyebilirdik. Tek bir polis memuru oraya girmiş değildir. Girseydi Twitter'dan herkes paylaşırdı. Ama atılan gaz fişekleri vesaire elbette çatışma ortamının bir takım emareleri oraya ulaşabilir bize müdahale ediliyor diye anlaşılabilir. Orada radikal gruplar atılan gaz fişeklerini alıp gençlerin bulunduğu yerlerin içine atılmıştır. Arkalarında güçlü bir halk desteği bulabilmek için yaptıkları provokasyondur. Asla gezi parkına girilmemiştir ama isteseydik girerdik. Ama girmeyeceğiz diye söz verdik ve gereğini yaptık. Gezi parkına girmek istersek şu anda da gireriz bunun için gerekli olan her türlü şart mevcuttur. Çünkü içlerinde bu gençlerin marjinal grup üyesi onların çadırlarına varıncaya kadar orada bir tablo var. Dolayısıyla boradaki gençlerimiz şu anda bir risk altındadır bu gruplar her an bu çocukları kullanmak onların saf temiz niyetleri üzerinden hareketle bir provokasyon yapabilirler. Bunun maliyeti güvenlik açısından çok ağır olabilir. Çadırları yakarlar ilk günkü olaylarda da bunlar olmuştur kendi yaktıkları çadırları daha sonra belediyenin personelleri de oradaki bir takım çadırları yakıldı ama ilk yakılması hadisesi yine bu grupların işidir. Gençlere diyoruz ki anlaşıldı bu konuyu halkın iradesine sunacağız dolayısıyla siz de bu konuda kendinizi başarılı görebilirsiniz. Sizin verdiğiniz mesajı bende bu şekilde aldım bunu getireceğim halkın iradesine sizde halkın içindesiniz sunacağız diyor sayın başbakanımız. Bu çocukların bireysel tavırlarını bloke eden ve onları kımıldatmaz hale getirecek olan marjinal yapılara karşı dikkatli olmaları tahrikleri de dikkatle izlemeleri gerekli. 

Gezi Parkı'na girildi mi sorusuna ise "Kesinlikle girilmedi. Bazı gaz bombaları düşmüş olabilir, kokusu ulaşabilir çünkü çatışma ortamıydı. Girseydi zaten fotoğrafları herkes Twitter'dan paylaşırdı zaten. Radikal gruplar bombaları atıp park içine de attı. ama isteseydik girerdik. Şu an bile. Girersek eğer provokasyonlar olabilir. Önce kendileri yaktı sonra da bazı belediye çalışanları yaktı. Buna benzer provokasyonlar olabilir" yanıtını verdi.

Vali Mutlu, oradaki gençlerin bazı marjinal grupların tahriklerine kapılmamaları uyarısında da bulundu.

Vali, 'Çadırların yakıldığı görüntüler vardı. İlk gece polis çok sert bir şekilde müdahale etti. Herkesin sorduğu bir soru var: O emri kim verdi?' sorusunu da "Kararı verdik mi polis uygular. Evet ağaçları korumak için protesto yapan birileri var ama aralarında marjinal gruplar vardı. sertlik konusunu ise devletin ilgili birimleri inceliyor. Benim şimdi bu kadar doğru şu kadar yanlış diyebileceğim bir şöy yok. Ama polis aşırı kuvvet kullanarak halkına zulmetmek istemez. Ama bu tür bir psikolojik ortam oluşturmak isteyenler var" yanıtını verdi.

Yorum Gönder