Cumhurbaşkanı'da 4+4+4 tartışmasına katıldı! 03 Mart 2012, 03:32

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Cuma namazını Tarabya’daki Kalenderüstü Camii’nde kıldı. Saat 12.20’de camiye gelen Gül, Cuma namazını kıldıktan sonra gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.
" AZİMLE KARARLILIKLA TERÖRLE MÜCADELE DEVAM EDECEK "

Cumhurbaşkanı Gül, Sütlüce’deki Ak Parti İstanbul İl binasının 200 metre yakınında meydana gelen ve 16 kişinin yaralanmasına neden olan patlamayla ilgili konuştu. Gül, şunları söyledi:

" Biliyorsunuz terörle bir mücadele içerindeyiz. Zaman zaman böyle çok acımasız yüzlerini gösteriyorlar. Bu sefer de yaptıkları o. Bütün bunların milletimiz için bir ibret vesilesi olması gerekir. Terörle mücadelenin ne olduğunu herkesin çok iyi anlaması gerekir ve teröre bulaşanların asla affedilmemesi ve teröre bulaşanların hiçbir zaman terörü gerekçelendirmelerine izin verilmemesi gerekir. Şimdi şehrin ortasında yoldan geçen insanlara sivil insanlara karşı bile eğer bu canice saldırılar yapılabiliyorsa, o zaman herkesin çok daha dikkatli olması ve en ufak bir şekilde terör yapanlara teröre bulaşanlara sempati duymaması gerekir. Bu çok önemli ama ne olursa olsun azimle kararlılıkla terörle mücadele devam edecek " diye konuştu.

GÜL’DEN 4 + 4 + 4 EĞİTİM YORUMU

Cumhurbaşkanı Gül, kamuoyunda 4 + 4+ 4 olarak bilinen 12 yıllık kademeli eğitimle ilgili soruları da cevapladı. Gül, konuyla ilgili hükümet ve TÜSİAD arasında yaşanan tartışmalara da değindi. Gül, " Mecliste tartışılıyor. Herkes tartışıyor. Tartışılarak sonunda çoğunluk neyi söylerse, muhakkak ki kritikler, tenkitler dikkate alınarak neticeye ulaşacaktır. Bunlar demokratik sistemin gerekleridir. Tartışmak değil önemli olan tartışabilmek ve herkesin konuşabilmesi " diye konuştu.

12 yıllık kademeli eğitimin komisyondan da geçtiğinin hatırlatılması üzerine, " Meclisin kararı. Yasalar nasıl yapılır? Açık seçik tartışılarak, bütün partiler fikirlerini söyler. Sivil toplum kuruluşları bu konuyla ilgilenenler fikirlerini ifade eder. Bütün bunlar dinlenir. Bunlara eminim ki önem verilmesi gerekir ve sonunda nihayet uzmanların tavsiye ettiği doğru neyse, o istikamette yasalar milletin iradesini temsil eden parlamento tarafından gerçekleştirilir. " şeklinde konuştu.

GÜL’DEN TÜRK LİRASININ YENİ LOGOSUNA ’ HAYIRLI OLSUN

Türk lirasının logosunu beğenip beğenmediğinin sorulması üzerine Gül, "Ben size soruyorum. Bakalım nasıl buldunuz ? " diye sordu. Gül, Türk lirasının logosunun başka para birimlerinin logosuna benzediği eleştirilerinin hatırlatılması üzerine ise, " Bir taraftan birbirine benzeyecektir muhakkak ki. Önemli olan tabii, paranın piyasada değerli olması. Yani serbest piyasa ortamı içerisinde herkesin parasının geçerli olduğu bir ortamda, Türk parasının değerli olması çok önemli. Böyle veyahut da böyle bu sembolize edilir. O çok önemli değil. Nihayetinde seçimle yapılmış bu ve ortaya bir model çıkmış. Hayırlı olsun " dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül daha sonra Kalenderüstü Camii’nden ayrıldı.
 

Yorum Gönder

Etiket Sonuçları