ÇARPICI İFADEYE BAK... KÜRTLERİ SABUN YAPALIM! 23 Mart 2013, 19:24

Ertuğrul Özkök dün Meral Tamer’in yayınladığı araştırmanın sonuçlarını görünce dehşete kapılmış...
 Hürriyet Genel Yayın Yönetmenliği görevinden alındıktan sonra köşe yazılarıyla dikkatleri üzerine çeken Ertuğrul Özkök, yapılan bir araştırmayla ilgili çarpıcı ifadelere dikkat çekti.

Milliyet yazarı Meral Tamer’in dünkü köşesinde yer alan ‘Kürtleri sabun yapalım diyenlerin oranı %45’ ifadenin altını çizen Özkök, ‘Yuh artık, bu kadar mı’ başlığıyla şu satırları kaleme aldı:

“Dehşete kapıldım. Meral Tamer’in atıf yaptığı kaynak, Türkiye’nin en güvenilir araştırma şirketlerinden biri olan Konda’nın genel müdürü Bekir Ağırdır.. (...)

Meral Tamer’in verdiği rakamlara göre, ‘Türklerin %72’si bir Kürt komşu istemiyormuş’. ‘Kürtleri sabun yapalım’ türünden Hitler kadar ırkçı bir düşünceye sahip olanların oranı %45’e çıkmış. Buna karşılık ‘Kürtlerle birlikte yaşayalım’ diyenlerin oranı da %35’e çıkmış.

Rakamlar karşısında dehşete düşünce, Konda’nın genel müdürünü arayıp bizzat sorma ihtiyacı duydum. Soruyu ‘Kürtleri sabun mu yapalım, birlikte mi yaşayalım’ diye mi sordunuz dedim. ‘Önce bir düzeltme yapayım. Böyle bir soru yok. Rakam da böyle değil.’

Peki ne? ‘Biz konuyu ikiye ayırarak sorduk. Bir tarafta ‘Yakıcı, yıkıcı çözüm’. Öteki tarafta ise ‘Yapıcı, barışçı’ çözüm isteyenler. Hiç taviz vermeyelim, üzerine gidelim, terörü ezelim, bitirelim diyenler, yani, yakıcı yıkıcı çözümden yana olanların oranı %45’e yükseldi.

İşte bunların içinde ‘Sabun yapalım’ diyen de var.’ Mesele şimdi anlaşıldı. Bir düzeltme daha yaptı. ‘Kürt komşu istemiyorum’ diyenlerin oranı %72 değil, %52’ymiş. Yine de ürkütücü bir tablo değil mi... (...)

Bekir Ağırdır: ‘Biz bunu şöyle yorumluyoruz. Türkiye’de kutuplaşma azalmıyor artıyor. Aradaki gri alan azalıyor.”

Hürriyet

Yorum Gönder