Benzine yeniden zam geldi! 08 Mart 2012, 18:54

95 ve 97 oktan benzin fiyatına bir ay geçmeden yine zam geldi. Zamlı tarife 24.00'ten sonra geçerli olacak.

Petrol fiyatları 43 ayın en yüksek seviyesini görürken, benzinli araç kullanları üzecek yeni bir zam haberi daha geldi.

95 ve 97 oktan benzin fiyatlarına 10 kuruş zam geldi. Zamlı tarife bugün saat 24.00'ten sonra geçerli olacak.

Gelen zamla birlikte İstanbul'da ortalama 4.43 liraya satılan benzinin fiyatı 4.53 TL'ye çıkacak.

Bundan önceki son zam yaklaşık 15 gün önce yapılmıştı. 21 Şubat'ta yapılan zamda benzinin litre fiyatı 7 kuruş artmıştı. Son bir aydaki benzin fiyatlarına yapılan zam oranı yüzde 4.2 oldu.

İRAN'A SALDIRI 1973 FİYATLARINI MUMLA ARATABİLİR

Hürmüz Boğazı'nda artan gerilim, petrol fiyatlarını 70'lerdeki ambargodan daha kötü sonuçlar doğurabilir.

İran ile ABD ve Avrupa arasında tırmanan gerilim, petrol fiyatlarını tehdit ediyor. Ancak bazı petrol şirketi yöneticileri, İran'a İsrail'den bir saldırı olmasının, felakete neden olarak, petrolü, fiyatların üç katına çıktığı 1973'teki OPEC ambargosundan daha da büyük bir risk hâline getirebileceğini söylüyor.

Dubai'deki lojistik şirketi GAC Kuzey Amerika'nun CEO'su Bob Bandos da, bir saldırı durumunun olması hâlinde, petrol fiyatları konusunda 70'lerin bile aranacağını savundu.

1981'de ABD'de enflasyondan arındırılmış olarak 3.54 dolarda seyreden benzin fiyatlarının "çok geride" kaldı. Petrolün varili 107 dolardan fiyatlanıyor. Benzin fiyatları ise ABD'de galonu 3.71 dolardan satılıyor. Benzin fiyatları ambargo döneminin başında 2 dolarda seyrediyordu.

Petrol fiyatları spekülasyonlardan ötürü daha yüksek seviyelere çıkıyor olsa da, Forbes dergisinde yazan Robert Lenzer gibi bazı ekonomistler, spekülasyon olmasa da benzinin 3.12 dolardan fiyatlanacağını söylüyor.

İran, Hürmüz Boğazı'nı kapayabileceğini ve günlük 17 milyon varillik hacmi olan petrol akışını engelleyebileceğini söylüyor. Ancak bu gerçekleşirse, petrol arzından milyonlarca varillik sıkıntı yaşanbilir.

Anahtar Kelimeler
BenzineYenidenZamGeldi

Yorum Gönder