Başbakan'dan türbanlı eğitim garantisi 16 Şubat 2012, 00:58

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın geçen hafta İmam Hatip Mezunları Derneği'yle yaptığı görüşmenin ayrıntıları ortaya çıktı..

CNN Türk'ten Ece Ertem'in haberine göre, "Zorunlu temel eğitime dördüncü sınıftan sonra 'açık öğretim' olarak da devam edilebilecek. Yani 5. sınıftan itibaren örgün eğitim dayatması olmayacak." Bu iddia İmam Hatip Liseleri Mezunlar Mensupları Derneği ÖNDER'e ait. ÖNDER'in Başbakan Erdoğan'ın da sıcak baktığını belirttiği bu düzenlemeyle başlarını örtmek isteyenlere de yeni alternatifler sunulmuş oluyor.

Önce 19 Mayıs kutlamalarıyla ilgili düzenleme, sonra Milli Güvenlik dersinin kaldırılması Türk eğitim sistemindeki yeni düzenlemelerin daha yüksek sesle tartışılmasına neden oldu. Son olarak zorunlu eğitimin kademeli hale getirileceği ve bu sayede başörtüsünde bir anlamda reforma gidileceği haberleri de kamuoyunun gündemine oturdu.

ERDOĞAN'LA GÖRÜŞTÜLER

Başbakan Erdoğan geçtiğimiz perşembe günü Başbakanlık Merkez Bina'da İmam Hatip Liseleri Mezunlar Mensupları Derneği (ÖNDER) heyetini ağırladı. Bu heyette ÖNDER Genel Başkanı Hüseyin Korkut da vardı.

Korkut bu düzenlemeyle ilgili Başbakan'la yaptıkları görüşmeye ilişkin ayrıntıları CNN Türk'e açıkladı.

Korkut, "Milli Eğitim Şurası Genel Kurulu'nda bu kademeli eğitim kabul edilmişti. 1+4+4+4 şeklinde. Bizim talebimiz örgün eğitimin illa zorunlu tutulmamasıydı. Görüşmede 1+4'ten sonra açık öğretimi de içerecek şekilde bir bu düzenlemenin yapılacağını öğrenmiş olduk" dedi.

BAŞBAKAN GARANTİ VERDİ

"Başbakan bu düzenlemenin yapılacağı konusunda bize garanti verdi" diyen Korkut, "Zorunlu eğitimin kademeli olması ve mümkün olduğu kadar geçişken ve örgün olmayan eğitimleri de içerecek şekilde düzenleneceğini ifade etti" şeklinde konuştu.

Hüseyin Korkut, "O görüşmede birinci 4'ten sonra bir düzenleme yapılacağını konuştuk. Önce eğitim Komisyonu'na sonra da Meclis'e gelecek. Başbakan buna sıcak bakıyor diyebiliriz, hemfikir diyebiliriz" ifadesini kullandı.

Korkut, Başbakan'ın yeni döneme bu düzenlemenin yetiştirileceğini, yetiştirilmesi için çalışıldığını söylediğini de aktardı.

DÜZENLEMENİN İÇERİĞİ NE?

ÖNDER'in verdiği bilgiye göre; düzenlemeyle; bir yılı okul öncesi olmak üzere 13 yıla çıkacak kesintili eğitimin dördüncü sınıftan sonra "açık öğretim" olarak da devam etmesi kararlaştırılıyor.

Bu sayede 5. sınıftan itibaren örgün eğitim dayatması olmayacak. Açık ve sertifikasyona göre eğitim gerçekleştirilecek. Bu durumda hem açık öğretime, hem de Kur'an Kurslarına aynı anda devam etme imkânı ile başlarını örtmek isteyenlere yeni alternatifler sunulmuş olacak.

Yorumlar

özcan :

kimse ezansis kalmâsin gaflet yapmasin

furkan :

gerçekten çok etkilendım hiç namaz kılmıyordum Allah affetsin

cansu ölçer :

arkadaşlar namaz kılmak çok önemli bunun değerini daha fazla anladım lütfen namazlarımızı aksatmadan kılalım.

Şaban :

ürpermedi

kansavuk :

o kadar namaza kalktım,hiç böyle bir şey yaşamadım bu günlerde böyle saçma şeyler çok pirim yapıyor

Levent :

allah razı olsun bu filmi çekenlerden... bazen üşeniyordum sabah namazı için.. artık inşallah bu olmayacak..

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Etiket Sonuçları