AKP'DEN MISIR İTİRAFI! 27 Ağustos 2013, 15:56

AKP Kütahya Milletvekili İdris Bal, Mısır ve partisinin "komşularla sıfır sorun" politikalarıyla ilgili önemli eleştiriler yaptı.
Bal, Mısır raporunda AKP'nin dış politikasının başarısız olduğunu kabul etti. Türkiye'nin bütün komşularıyla kavgalı olduğunu kaydetti.

"Zaten İran’la, Irak’la, Suriye’yle, İsrail’le, Ermenistan’la, Yunanistan’la ilişkilerimiz malum iken, bu sorunlu olduğumuz ülkeler grubuna Mısır’ı da eklememek gerekiyor."

İdris Bal, "Mısır'ı kaybedebiliriz" uyarısı yaptı.

"Mısır’ı anlayamaz, iç ve dış dinamikleri, dengeleri iyi okuyamaz, ağır eleştirilerimize devam edersek, Mısır’ı kaybedebilir ve bunun ekonomik, politik ve güvenlikle ilgili bedellerini ödemek zorunda kalabiliriz. Sorunlu olduğumuz ülkeler grubuna Mısır’ı da eklememeli"

AKP Kütahya Milletvekili Bal, Mısır Raporu'nda Başbakan Erdoğan'ın sahip çıktığı Mursi’nin başarısızlıklarını da sıralayarak, "Mursi seçimlerde başarı kazanan bir lider olarak, iç ve dış siyasette, iktidar ve tam muktedir olduğunu düşündü. Muhalefet ve farklı dengeler dikkate alınmadı. İçeride aşırı özgüvenle, bazen de demokratik gelenekler ihlal edilerek atılan adımlara paralel olarak, dışarıda da özgüvenle adımlar atılmaya çalışıldı. Örneğin Mursi devrilmesinden bir ay önce Suriye Lideri Esad’a istifa çağırısında bulunmuştu" dedi

AKP'li Bal, Mursi'nin iktidara gelmesiyle ülke ekonomisinin daha da kötüye gittiğini anlattı. Bal; ülkede işsizlikteki artış, Mısır parasındaki değer kaybı, kuyruklar gibi olumsuz gelişmeler yaşandığını söyledi.
 
Anahtar Kelimeler
akp den mısır itirafı

Yorum Gönder

Etiket Sonuçları