Web sitenizden nasıl para kazanırsınız? 06 Mayıs 2012, 02:00

Bir internet sitesi yaptınız, bu siteden parada kazanmak istiyorsunuz. İşiniz çok zor, birçok web sitesi yapmış biri olarak tecrübelerime kulak vermenizi tavsiye ederim.
 "
Web sitemden nasıl para kazanırım ?" diyenlerdenmisiniz?
Bir internet sitesi yaptınız, bu siteden parada kazanmak istiyorsunuz. İşiniz çok zor, birçok web sitesi yapmış biri olarak tecrübelerime kulak vermenizi tavsiye ederim.  

Dikkat etmişsinizdir, annemiz veya babamızın dedikleri, öğütleri genelde doğru çıkar çünkü tecrübeleri vardır, tecrübe başarıda en önemli faktörlerin başında gelir. Bu nedenle onlarca web sitesi yapmış, SEO yani arama motorları optimizasyonunda uzman olarak web sitesi kurmak isteyenlere, siteden para kazanma niyeti olanlara altın öğütlerim ve tecrübelerimi paylaşıyorum, uymak veya uymamak size ait ..  

1-Web sitesini neden açıyorsunuz diye sorun kendinize: Örneğin forum sitesi yada haber sitesi açıyorsanız başarı şansınız hemen hemen yok gibi, sitenizi genelde siz izlersiniz. Demek istediğim şu, hergün binlerce site yapılıyor, sitelerin google başta arama motorlarında çıkması için binlerce e-book, kitap, programlar satılıyor, firmalar var. Yani ya ciddi meblağlar harcamanız gerekir sitenizin duyulması için, yada kendinizi tatmin edersiniz sitem var diye. Peki ne yapmalıyız. Ya az bulunan, farklı bir fikir üzerine site açın, yada SEO için binlerce TL harcamayı göz önüne alın çünkü rakipleriniz çok güçlü ve profesyonel. Canlı örnek vereyim.  

Bir forum sitesi açtınız, bu sitenizin googleda ilk sayfalarda görülmesi neredeyse mümkün değil ama mesela böcek, kanarya, papağan, bowling gibi özel bir konu ile ilgili site açarsanız, anahtar kelimelerle google bu sitenizi çok daha kısa zamanda indeksler. Bir ara bir böcek sitesi yapmıştım, yurtdışında 1 haftada onlarca fanı olmuş ve tebrik yorumları gelmişti. Demekki özel-az bulunan bir konuda site açın.  

2-Siteme reklam alırım para kazanırım diye düşünmeyin. Google adwords olsun diğer reklamverenler olsun aldığınız reklamlar size birşey kazandırmaz, unutmayın millet sizin sitenize reklam tıklamaya girmez, tek tük meraktan tıklamalarda sizin hosting paranızı bile karşılamaz. Yani reklamlardan para kazanmayı unutun. 

3- Pagerankı yüksek sitelerde siteniz ile ilgili yorum yazın, linkinizi koyun.  

4- Backlink alma programları var, google da aratın, bir tane yükleyip backlink alın.  

5- Anahtar kelimelerinizi bol ve alakalı seçin sitenizle, sitenize az reklam koyun, popup koymayın, her hafta sitemap güncelleyin, facebook twitter gibi sosyal ağ sitelerinde sitenizi paylaşın.  

6- Like.com 100.000 dolara satıldı, dekorasyon.com alan adı 30.000 euroya satıldı, demem oki farklı birşeyler tasarlayın, ilerde şansınız olsun. Mesela bizim www.habertempo.com henüz 4-5 aylık bir site olmasına rağmen şu an 2 bin dolara yakın reklam geliri var.

7- Size örnek olarak şu siteyi vereyim, özgün ve farklı fikiriyle şimdiden googleda hızla yükseliyor.  

8- Kısaca özgün-az bulunan bir site açmazsanız para kazanmayı unutun, özgün bile olsa kısa zamanda yine para kazanamazsınız, ya sitenizi satarak yada binlerce kullanıcı girip reklam almaya başlayınca para kazanma şansınız var.  

9- Örnek site için TIKLAYINIZ. 

Başarılar..  

Yorum Gönder