Uluocak: ülkemizin en büyük sorunu enerjidir! 20 Şubat 2012, 17:57

DP MKK Üyesi Süleyman Uluocak’ın, DP Zeytinburnu İlçe Binası’nda düzenlediği ‘Türkiye’nin Enerji Politikası’ panelin konuşmacısı Enerji Sektörü Derneği Başkanı Gürbüz Kaya oldu.

Uluocak'tan enerji politikası paneli
Programın açılış konuşmasını yapan DP MKK Üyesi Süleyman Uluocak,Türkiye'nin en büyük sorunu olan enerji konusunun önemini ortaya koymak için Türkiye’nin Enerji Politikası’ konulu paneli yaptıklarını ifade ederek, “Enerji konusunda sizlere bilgi vermesi için İTO Enerji Komisyonu Başkanı ve Enerji Sektörü Derneği Başkanı Gürbüz Kaya’yı davet ettik. Türkiye’de uygulanan yanlış politikadan dolayı enerjinin yüzde 70’ini ithal ediyoruz. Dolayısıyla enerji ithali cari açığın büyük çıkmasında da çok büyük etkendir. Bugün Rusya’dan, Azerbaycan ve İran’dan doğalgaz ithal ediyoruz ve geçenlerde bu boru hattında oluşan sorunda ne kadar zorluk çektik. Ayrıca Bursa’da kar yağışından dolayı elektrik santrali bozuldu ve 5 saat boyunca 20 milyon insan elektriksiz kaldı. Bu enerjide uygulanan yanlış politikaları gözler önüne seriyor” dedi.

Kaya: Yenilenebilir enerji kullanımına yönelmeliyiz

DP MKK Üyesi Süleyman Uluocak’ın toplantılarını medyadan takip ettiğini ve ülke meselelerinin işlendiğini gördüğünü ve bu tür toplantıların her yerde yapılması gerektiğini belirten İTO Enerji Komisyonu Başkanı ve Enerji Sektörü Derneği Başkanı Gürbüz Kaya, “Enerji hem Türkiye’nin hem de dünyanın en büyük sorunudur. Enerji olmasa aydınlanma, bilgisayar, fabrikalar ve benzeri şeyler çalışmaz. En büyük enerji kaynağı fosil yakıtlardır. Ama fosil yakıtların kullanımı sonucu da dünyanın ozon tabakasının deliniyor. Petrol ve türevi maddeler kullanılarak bu deliği büyümesi sağlanıyor ve bu delikte büyüdükçe dünyanın dengesi değişiyor. Bir iki yıl önce insanlar sıcaklardan ölüyordu şimdi de bir sürü insan soğuktan ölüyor. Bunun için fosil yakıtlar yerine su, rüzgar, güneş enerjisi gibi yenilenebilir enerji kullanımına yönelmeliyiz” diye konuştu.

Fakirliğimizin nedeni petrol ithalidir

“Petrol ithal edip enerji üretmemiz ülkemizin geri gitmesine neden oluyor bunun için yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmeliyiz” diyen Kaya şöyle konuştu, “Bizim petrolümüz yok. Petrolle enerji üretmeye devam edersek petrolde bir dolar artış demek bir günde 200 milyon dolar kayıp demektir. Yani fakirliğimizin nedeni petrol gibi fosil yakıtları ithal etmemizdir. Fosil yakıt yerine su, rüzgar, güneş enerjisi gibi yenilenebilir enerjiler kullanmalıyız. Türkiye’nin güçlü olmasını istiyorsak kendi enerji kaynaklarımızı kullanmalıyız.”

Nükleer tesis kurmalıyız

Söylenenlerin aksine nükleer enerjinin güvenilir olduğunu ifade eden Kaya, “Bizim nükleer santral kurmamamız için bizi kandırıyorlar. Nükleer santraller zararlı olsaydı batılı ülkeler kullanmazdı. Bugün ABD’nin 104, Fransa’nın 60 ve diğer ülkelerde de onlarca nükleer santral var ama bizim bir tane bile yok. Neden çünkü bizim petrol kullanmamız işlerine geliyor. Nükleer enerji temiz enerjidir. Her şeyin riski olduğu gibi nükleer santralinde riskleri var. TÜPRAŞ’ta ne kadar risk varsa nükleer santralde de aynı risk var.

Dereler üzerine kurulan HES’leri de savunan Kaya, “HES’lerin kurulmasından da yanayım. Sudan elektrik üretmeliyiz. Hes’ler öyle söylenenler gibi zararlı değildir. Ayrıca enerji üretmek için rüzgar gülünü de kullanmalıyız” dedi.

Yüksel de Kaya’ya destek verdi

Panele dinleyici olarak katılan Doç. Dr. Fetih Ahmet Yüksel’de şunları söyledi; “Ne kadar çok enerji üretiyorsan o kadar gelişmişsidir. Nükleer enerji temiz enerjidir. Ben Türkiye’de nükleer santrallerin kurulmasından yanayım. Batılı ülkeler bugün nükleer santralleri kullanarak enerji üretiyorlar ve onlar nükleer santrallerden vazgeçiyor söylentileri de kesinlikle yalandır. Ayrıca ben dereler üzerine kurulan HES’lerin kurulmasından yanayım. Bu HES’ler bence gayette güzel kuruluyorlar.

Yorum Gönder

Etiket Sonuçları