3.500 TL MAAŞ'LA ÇOBAN BULAMIYORLAR! 11 Nisan 2013, 05:36

Aylık 3 bin 500 liraya çoban bulamayan besiciler çobanlık yapmaya başladı.
 Bitlis'in Güroymak ilçesine bağlı Gölbaşı beldesinde besiciler, aylık 3 bin 500 lira maaşla hayvanlarına 6 ay bakacak çoban bulamayınca 'iş başa düştü' deyip çobanlık yapmaya başladı. Dışarıdan çobanlık için gelenlere güvenmeyen besiciler, devletten konuya çözüm bulmasını istiyor.

Yılın 6-7 ayını kar altında geçiren Bitlis’te, kışın uzun sürmesi nedeniyle çobanlar işsiz kaldıkları için çalışmak üzere büyük şehirlere gidiyor. Çobanlık yapanlardan bir kısmı İŞKUR'un açtığı kurslar sayesinde meslek sahibi olup işe yerleşirken, önemli bir kısmı da il genelinde açılan köy korucusu kadrosuna yerleşince köylerde çobanlık yapacak güvenilir kimse kalmadı. Şehir dışından çobanlık yapmak için gelenlere de güvenmeyen besiciler 6 aylığına 15 bin lira ücret ödedikleri çobanlık için rakamı 21 bin liraya çıkarmalarına rağmen talipli çıkmayınca iş başa düştü deyip sırayla çobanlık yapmaya başladı.

Besici Nuri Sezgin, kışın uzun sürmesi nedeniyle çobanların erken işsiz kaldığını belirterek, "Bu nedenle çobanların önemli kısmı evinin geçimini sağlayabilmek için büyük şehirlere çalışmaya gitti. Ya da belediyeye geçici işçi oldu. Hal böyle olunca normalde 15 bin lira olan 6 aylık çobanlık ücretini 21 bine çıkardık ama halen köyden çoban yapacak kimse çıkmadı.Bu yüzden çoban bulana kadar kendimiz koyunlarımıza çobanlık yapıyoruz." diye konuştu.

Besici Murat Özbey ise büyük şehirlere giden çobanlar geri dönene kadar koyun sahipleri olarak sırasıyla çobanlık yapacaklarını belirterek,"Bizim için zor olacak ama mecburen çoban bulana kadar bu şekilde devam edeceğiz. Koyunlarımızı tanımadığımız kimselere emanet edemeyiz." dedi.

“HÜKÜMETTEN İTHAL HAYVAN YERİNE İTHAL ÇOBAN İSTİYORUZ”

Türkiye’de yeterince hayvan olduğunu ancak bu hayvanlara çobanlık yapacak kimseyi bulamadıklarına vurgu yapan besicilerden Cahit Çetin, “Hükümetimiz bize yurt dışından ithal hayvan yerine ithal çoban getirsin. Çünkü bizim hayvana değil hayvanlara bakacak olan çobana ihtiyacımız var. Bu yıl 21 bin lira yani aylık neredeyse 3 bin 500 lira veriyoruz ama çoban yok. Kimse artık çobanlık yapmaya yanaşmıyor. Hal böyle olunca biz besiciler de mecburen çobanlar bulunana kadar kendimiz çobanlık yapıyoruz” şeklinde konuştu.

“İŞKUR ÇOBANLARIMIZI ALDI BARİ BİZE ÇOBANLIK KURSU AÇARAK BİZE ÇOBAN YETİŞTİRSİN”

Çoban bulamadıkları için sıkıntı yaşadıklarını ifade eden besici Cahit Çetin de, İŞKUR'dan çobanlık için kurs açması talebinde bulunarak, “İŞKUR bu talebimizi değerlendirsin ve bize çoban bulsun. Çünkü biz şimdiye kadar çoban bulamadık. Bu yüzdende sıkıntı yaşıyoruz.” şeklinde konuştu.

Yorum Gönder

Etiket Sonuçları