150 BOĞAZ KÖPRÜSÜ TERÖRE KURBAN GİTMİŞ! 22 Mart 2013, 18:21

30 yıldır devam eden terörün, çatışmanın bölge ve Türkiye ekonomisine verdiği zarar dudak uçuklatacak cinsten...
 Bu parayla Türkiye'de bakın hangi yatırımlar yapılabilirdi?

Elbette hiçbir şey 30 yılda kaybettiğimiz insanlardan daha önemli değil. Güneydoğu'da son 30 yıldır devam eden çatışmanın bölge ve ülke ekonomisine verdiği kaybı tam olarak hesap etmek ise çok zor. Çünkü cepten çıkan maliyetten çok daha fazlasını çatışma nedeniyle cebe giremeyen maliyet oluşturuyor.

BAKAN ÇELİK: TERÖRÜN MALİYETİ 400 MİLYAR DOLAR

Çok değil yaklaşık bir yıl önce Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik , teröre giden paranın 400 milyar doları bulduğuna dikkat çekmişti. Bakan Çelik'e göre 400 milyar dolar olan maliyet bazı kaynaklara göre 300 milyar dolar düzeyinde. Rakamlar farklılık gösterse de şu bir gerçek ki terörün asıl ekonomik maliyeti telaffuz edilen bu rakamların çok ötesinde. Çünkü terörün cebe girmeyen maliyetinin cepten çıkan maliyetten daha büyük olduğu belirtiliyor. Hükümetin başlattığı çözüm süreci devam ederken, terörün bölgeye ve Türkiye'ye kattığı zarar da yine gündemde. Yeni süreçle birlikte "terör biterse..." umuduyla çıkılan yolda, bölge için harcanan güvenlik parasının yatırıma, istihdama yönelmesiyle ortaya çıkacak katma değere vurgu yapılıyor.

150 TANE BOĞAZ KÖPRÜSÜ YAPILABİLİRDİ

Hürriyet Gazetes'inde yer alan habere göre, Seta Vakfı'nın Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Hüseyin Yayman'la ortak hazırladığı "Türkiye'nin Kürt Sorunu Hafızası Raporu'na göre de 1984 yılından bu yana terörle mücadeleye ayrılan kaynağın 300 milyar dolar olduğu belirtiliyor. Söz konusu bu parayla 15 bin adet 24 derslikli okul, 900 adet 400 yataklı tam teşekküllü eğitim ve araştırma hastanesi, 150 adet boğaz köprüsü, 120 adet Atatürk barajı yapılabilirdi. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan da teşvik sisteminin çözüm süreciyle birlikte emek yoğun sektörlerde bölgeyi üretim üssü haline getireceğini belirtiyor.
Kaynak:SAMANYOLU HABER

Yorum Gönder

Etiket Sonuçları