MİLYON DOLARLIK OKUL ÇÖPE Mİ GİDECEK? 26 Kasım 2012, 17:22

Iğdır’ın Tuzluca ilçesine bağlı Gaziler Köyü’nde 120 köy ve mezradan gelen öğrencilere eğitim ve öğretim veren ve milyon dolarlar harcanarak yapılan Gaziler Yatılı İlköğretim Okulu’nun kapatılması tartışmalara neden oldu.
Yılmaz Oruç - Özel Haber
Gaziler Köyü’nde eğitim ve öğretim veren Gaziler Yatılı İlköğretim Okulu’nun kapatılması konusunda çeşitli iddialar ortaya atıldı. Iğdır İl Milli Eğitim Müdürü Dinçer Ateş, Gaziler Yatılı İlk Öğretim Okulu’nun zemin kayması ve duvarlarında çatlak olduğu için çocukların can güvenliği adına kapatılması gerektiğini söyledi. Okulun projesi hakkında bilgi sahibi olan bir yetkilide okulun 6 bağımsız temelden oluştuğu için bölümler arasında boşluk olduğunu ve bu boşluların çatlak gibi gözüktüğünü ayrıca zeminde de zamanla tahriplerin olmasının normal olduğunu söyledi.
“120 köy ve mezranın bağlı olduğu köye okul düşünmüyoruz”
Gaziler Yatılı İlköğretim Okulu’nun kapatılması hakkında bizlere bilgi veren Iğdır İl Milli Eğitim Müdürü Dinçer Ateş, okulun duvarlarının çatlak ve zemininde de kayma- kabarma olduğu için okulu boşattığını söyledi. Okulun sağlam olup olmadığının incelemesini üniversiteye mi yaptırdınız sorumuza Ateş şunları söyledi; “Okul incelemesini bakanlığa bağlı taşeron bir firma yapmış. Yapılan incelemede okulun zemininin kaydığı ve burada eğitim yapılamayacağı raporda var. Gaziler Yatılı İlk Öğretim Okulu 10 milyon TL’ye yakın bir rakamla yapılmış, bizim tekrar oraya okul yapma şansımız yok. Yani biz o köye yeni bir okul düşünmüyoruz.”
“Okul neden üniversiteye inceletilmedi?"
Gaziler Yatılı İlköğretim Okulu’nun projesi hakkında bize bilgi veren bir yetkili, “Okul 6 bağımsız temelden oluştuğu için birimler arasında boşluklar var. Bu boşluklar dışarıdan bakılınca çatlakmış izlenimi veriyor. Eğer bir duvar hasar görmüşse çatlaklar asla ip gibi dümdüz olmaz. Çatlaklar kıvrımlı olarak ilerler ama bu okuldaki çatlaklar dümdüz ilerliyor. Bunun yanında her zaman zeminlerde biraz çökme olabilir. Ayrıca böyle büyük bir okulun depreme dayanıklık etüt çalışması yapılacaksa taşeron firma yerine gidersin bu ülkenin çok iyi üniversiteleri var onlara yaptırırsın. Bunu yaptırmıyorsan benim kafamda soru işareti bırakırsın" dedi.

GAZETECİ ARKADAŞIMIZ YILMAZ ORUÇ SÖZ KONUSU OKUL İÇİN İĞDIR'A GİDEREK YERİNDE İNCELEMELERDE BULUNDU

Muhtar ve köylü kapatılmaya tepkili
Gaziler Yatılı İlköğretim Okulu’nda10 yıla yakındır eğitim ve öğretim verildiğini ve bu süre içerisinde okulun kapatılması için sürekli çeşitli bahanelerin uydurulduğunu iddia eden Gaziler Köyü Muhtarı Oruç Beytekin ve köy halkı okulun kapatılmasına büyük tepki gösteriyor. Gaziler Köyü Muhtarı Oruç Beytekin “Efendim okulun kapatılması bölge için çok kötü olacak. Buraya yüzlerce köy ve mezradan öğrenci okumak için geliyor. Bizim okul onlara yakın olduğu için rahat gelip gidiyorlar. Okulun kapatılmasını zemin kayması olarak gösteriyorlar ama okulun olduğu bölge kayalık bir bölgedir. Buranın tekrar dalında uzman bir ekibe inceletilmesinden istiyoruz. Ayrıca bu okulun kapatılması bölgede eğitim alan öğrenciler için büyük kayıp olurken devlet bütçesinin de çöpe atılması anlamına geliyor” dedi. Öte taraftan köylülerde okulun iki- üç defa uzmanların gelip inceletildiğini ve sağlam çıktığını iddia ettiler.
Okul çevre köylerdeki kızlar için de bir şans!
Özellikle Doğu ve Güneydoğu’da kız çocuklarının okula gönderilmeme sebeplerinden biride okulların köylere yakın olmaması gösteriliyor. Gaziler Yatılı İlköğretim Okulu’na 81 köy ve 39 mezradan öğrenci eğitim görmek için geliyor. Bunların bir kısmı yatılı kalırken bir kısmı da taşımalı sistemle gidip geliyor. Okulun kapatılmasını araştırırken okulunun kapatılmasının kız öğrencilerin okutulmasına da etki yapacağı iddialarını da sıkça duyduk. Özellikle okulun köylere yakın olması nedeniyle bazı ailelerin kızlarını okula gönderdiği de iddialar arasındaydı.

Yorum Gönder