SİGARAYI ARTIK ECZANELER SATACAK! 16 Ağustos 2012, 22:57

Sigara yasaklarına bir yenisi daha eklendi: Avustralya’da sigaralar tek tip olacak ve sadece eczanelerde satılacak!
Avustralya hükümeti, 1 Aralık’ta yürürlüğe girecek olan bir kararla, sigaraların sadece düz, koyu yeşil ve markasız paketlerde satılmasını onayladı.

Avustralya hükümeti sigaraya karşı savaşta diğer ülkelere göre bir adım öne geçen bir karara imza attı. Dev tütün firmaları karara itiraz etse de Avustralya Yüksek Mahkemesi, 1 Aralık’tan itibaren sigaraların düz, koyu yeşil ve üzerinde markaların bulunmadığı paketlerde satışını onayladı. Tüketicinin dikkatini sigaranın zararlarına çekmek için zarar görmüş organların ya da sigaradan sağlığını yitirmiş insanların fotoğrafları paketlere basılmaya devam edilecek.

ECZANELERDE SATILACAK

Sydney Üniversitesi Toplum Sağlığı Uzmanı Simon Chapman, ülkede sigaraya karşı alınan önlemlerin daha da sertleştirilebileceğine dikkat çekti. Chapman, sigaranın önce eczanelerde satılmaya başlayacağını, 10-15 yıl içinde de tamamen yasaklanacağını tahmin ediyor. Avustralya’da sigara içenlerin haklarını savunan bir grup da alınan kararların değiştirilmesini sağlamak için imza toplamaya çalışıyor.

1 MİLYAR KİŞİ SİGARA İÇİYOR

Dünya Sağlık Örgütü rakamlarına göre, dünya genelinde 1 milyardan fazla insan düzenli olarak sigara tüketiyor. Bunun yüzde 80’i düşük ya da orta gelirli ülkelerde bulunuyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün tavsiyelerini içeren kanunlar, İngiltere, Norveç, Yeni Zelanda, Kanada ve Hindistan gibi sigarayla mücadelede benzer önlemler almaya çalışan ülkelerin de gündeminde.

Yorum Gönder

Etiket Sonuçları