Rusya'dan Dünya'ya suriye resti! 01 Şubat 2012, 15:31

Arap Birliği'nin Suriye raporunun BM Güvenlik Konseyi'nde ele alınmasına az bir zaman kala Rusya'da veto uyarısı geldi.

Arap Birliği'nin Suriye raporunun Birlemiş Milletler  Güvenlik Konseyi'nde ele alınmasına az bir zaman kala Rusya konu ile ilgili rengini belli etti. 

Güvenlik  Konseyi beş daimi üyesinden biri olan Moskova, SuriyeCumhurbaşkanı Beşşar Esed'in istifa etmesi çağrısının yapılması ya da yaptırımların gündeme gelmesi durumunda karara destek vermeyecek. 

Bununla duruşla ilgili ilk net silyaliAvustralya'da temaslarda bulunanRusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov verdi. Lavrov "Suriye'ye dışarıdan empoze edilecek hiçbir karara destek vermeyeceğiz." dedi. Rusya'da dışarıdan askeri müdahaleye izin verecek herhangi bir kararın felaket olacağını ve Suriye'nin Libya'ya döneceğini ifade eden Rusya Dışişleri Bakanı, "Esed'i istifaya zorlayamayız. Suriye'de rejim değişikliği bizim işimiz değil." uyarısı yaptı. 

Rusya'nın Suriye rejimine askeri mühimmat sağlamasını savunan Lavrov, "Biz bir kısım anlaşmalar imzaladık. Bunların yerine getirilmesi gerekiyor. Biz anayasal olarak var olan bir hükümete askeri malzeme veriyoruz. Biz bu malzemelerin göstericilere karşı kullanıldığı bilgisi almadık. Biz herhangi bir taraf olmak istemiyoruz. Biz ticari yükümlülüklerimizi yerine getiriyoruz." şeklinde konuştu. GüneyKıbrıs üzerinden Suriye'ye ulaşan bir Rus gemisinin 60 ton askeri malzeme taşıdığı ile ilgili haberler geçen hafta kamuoyuna yansımıştı. 

Rostekhnologii silah ihraç şirketi başkanı Sergey Çemezov da yaptığı değerlendirmede Suriye'ye anlaşma gereği taahhüt edilen silahların verilmemesi durumunda Moskova'nın Orta Doğu ve Kuzey Afrika'da silah piyasasında öncü rolünü kaybedebileceğini iddia etmişti.

Yorum Gönder