ÖYLE BİR HAZİNE BULDULAR Kİ! 28 Haziran 2012, 12:59

İki İngiliz define avcısı, 30 yıldan fazla bir süredir aradıkları hazineye sonunda ulaştı. İki metal dedektör, tahmini değeri 15 milyon doları aşan bugüne dek keşfedilen en büyük Kelt hazinesini ortaya çıkardı.
HABERİN GALERİSİ Fantastik Yeşilçam Afişleri ...
İngiliz define avcıları Reg Mead ve Richard Miles, 30 yıldan fazla bir süre önce Fransa’nın kuzeybatısında kalan Jersey adasında yaşanan önemli bir gelişmeden haberdar oldu. İngiltere’ye ait Kanal Adaları’ndan biri olan Jersey’de, bir çiftçi arazisinde çalışırken antik sikkeler bulmuştu.

Kanal Adaları, özellikle Roma döneminde, imparatorluğun işgalinden kaçan kabilelerin İngiltere’ye kaçmak için kullandığı güzergahlardan biriydi.

Mead ve Miles, yılmadan tam 30 yılı aşkın bir süre boyunca define peşinde koştu ve en sonunda, 30-50 bin sikkenin yer aldığı bir hazine buldu. Bilim insanlarının ilk analizleri, definin Birinci Yüzyıla, M.S 50 yıllarına ait olduğunu gösterdi. 

Gümüş ve altın sikkeler, büyük bir balçık setin altında etrafı sarılmış bir şekilde bulundu. Yaklaşık 250 kg ağırlığındaki definin içinde bulunduğu bohça benzeri kaplama, 140x80x20 ölçülerindeydi.

ROMALILARDAN KAÇIYORLARDI
Definin çıkarılmasında görev alan Jersey Tarih Müzesinde çalışan Neil Mahrer, “bugüne kadar bulunan en büyük Kelt hazinesi karşımızda duruyor. Bu çok heyecan verici” dedi.

Uzmanlar, hazinenin bugün Fransa’nın Brittany ve Normandy bölgelerini temsil eden Armorican’a ait olduğunu düşünüyor. Hazinenin, bu bölgede St. Malo ile Dinan yerleşimlerinin sınırladığı alanda yaşamış Coriosolitae kabilesine ait olduğu tahmin ediliyor.

Demir Çağı’nın sonlarına, M.S 50 yıllarına ait olduğu düşünülen hazine, büyük olasılıkla Jül Sezar’ın lejyonlarından kaçan yerel halk tarafından, işgalcilerin eline geçmemesi için gömüldü. Sezar’ın orduları, o yıllarda Fransa’nın kuzey-kuzeybatısına doğru ilerliyordu. Yerel halk, kıyılara kaçıyor, bazıları da Kanal Adaları üzerinden İngiltere’ye göç ediyordu.

Jersey adasına kaçmayı başaranlardan bir kısmı, hazineleri gömmek için de güvenli bir yer bulmuştu. Oxford Üniversitesi’nde geçmişte Kelt hazineleri üzerinde araştırma yapmş olan Dr Philip de Jersey, “hazinedeki her sikkenin değerinin 150-300 dolar arasında olduğunu” belirtti.

De Jersey, “Bu çok önemli bir keşif. Sadece bu hazine hakkında değil, ona sahip olan medeniyet hakkında da çok yeni bilgilere ulaşmamızı sağlayacak” dedi. İngiliz bilim insanı, “Birçok arkeolog, antik hazinelere yönelik araştırmasını kütüphanelerde yapar. Gerçek bir hazinenin çıkarılmasın ve incelenmesinde yer almak çok büyük bir fırsat” dedi.

HAZİNE KİME AİT?
Define avcıları Miles ve Mead, 30 yıllık araştırmalarının sonucunu Şubat 2012’de almış ve ilk olarak 60 sikkeye ulaşmıştı.

Mead, “İlk sikkeyi bulduğu anda, Richard elini başına  götürdü ve ‘bir tane buldum’ dedi, hazinenin çıkarılması 40-50 saati buldu” dedi.

Jersey’de bulunan ilk Kelt hazinesi 1935 yılında çıkarılmış ve 11 bin sikke bulunmuştu. Her ne kadar büyük bir başarıya imza atsalarda, Mead ve Miles’ı kötü bir haber bekliyor olabilir. Çünkü Jersey yetkilileri henüz hazinenin kime ait olduğuna karar vermiş değil.
Anahtar Kelimeler
öyle hazine buldular ki

Yorumlar

Arzygul :

Suparsiniz

şükrü :

herşey ortada fazla lafa gerek yok ama hala kömürcü ve makarnacılar orada

ayselce :

hah hah ha haaaa hatta zuhahahah haaaaa

77 milyonuncu Kardeş :

bu adam dediğin 77 milyonun sevgili kardeşi sayın başbakan recep tayyip erdoğandır densizlik edip bu adam diyemezsin. dediğin gibi olmuş olsa sende bir gün gideceksin sanki kazıkmı çakacaksın. bir gideriz 77 milyon geliriz sen merak etme

necmi guneş :

ben bu tür söylevlere ancak gülerim bu bir idrak meselesi dir tabiki anlayana.

nusret seneman :

şunu anlayın,bu adam gittiğinde bin tane bu adamdan gelecek,bunu göremeyecek kadar dümendesiniz:)

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Etiket Sonuçları