Kocanızı ikna etmezseniz öleceksiniz!... 08 Şubat 2012, 13:27

İngiliz The Times gazetesi, 11 aylık isyan hakkında ilk kez konuşan Esma Esad’ın gönderdiği mesajı yayınladı. Yanındaki yorum yazısında ise Suriye First Lady’sine seslendi: "Kocanızı bu kan gölünün durması için ikna et, yoksa sonunuz ölüm olacak..."
Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın eşi Esma Esad, ülkede yönetim karşıtı gösterilerin başlamasından bu yana ilk kez konuştu.
İngiltere doğumlu olan ve Beşar Esad’ın Londra’da dişçilik yaptığı dönemde şimdiki devlet başkanı ile hayatını birleştirme kararı alan First Lady, 11 aylık isyanı bir İngiliz gazetesi The Times’a değerlendirmeyi tercih etti.
Ancak Esma Esad’ın görüşlerini yayınlayan gazete, başyazısında First Lady’ye çok ağır ifadelerle yüklendi. Esma Esad, Times’tan gelen talep üzerine gazeteye gönderdiği açıklamada şu ifadeleri kullandı: Devlet Başkanı bir grubun değil, tüm Suriye’nin Devlet Başkanı’dır. Ben çeşitli hayır kuruluşlarını desteklemeyi ve kırsal kesimin kalkınmasıyla ilgili çalışmaları sürdürüyorum. Gerektiğinde de Devlet Başkanı’na destek veriyorum. Ayrıca görüş ayrılıklarını gidermek ve diyaloğu teşvik etmek için çalışarak şiddet kurbanlarının ailelerini dinliyorum.
'ŞİMDİ SEÇİM YAPMA ZAMANI'
Vatan gazetesinin haberine göre, First Lady’nin bu açıklamasını yayınlayan The Times gazetesi, Esma Esad’a hitaben bir de başyazıya sayfalarında yer verdi.

“Beşar Esad’ın eşi bu noktada kendisini şiddeti durdurması ve diyaloğa başlaması konusunda ikna etmeli” başlığını taşıyan başyazıda şu ifadeler yer aldı: Esma Esad, iki yıl önce elegan bir first leydi olarak görülüyordu. Liberal zekası ve ulaşılabilirliğiSuriye diktatörlüğü için yeni bir ton anlamına geliyordu. Ancak şimdi kaderi kocasının emriyle uygulanan ve 6 bin kişinin ölümüne sebep olan acımasız operasyonlara bağlı. Bize gönderdiği mesaj dürüst bir yanıtı hakediyor: Kurbanların ailelerini dinliyor olması övgüye değer. Ancak bu şefkat sadece askerlerin aileleri için mi geçerli yoksa eşinin emriyle işlenen katliamlarda hayatını kaybeden kurbanların yakınları da aynı şefkatten nasibini alıyor mu? Eğer gerçekten Suriye halkı arasında köprüler kurmak istiyorsanız asıl yapmanız gereken şey en etkili olduğunuz ismi, yani kocanızı bu uygulanan şiddetin zalim ve işe yaramaz olduğu konusunda ikna etmektir. Sizin ve eşinizin şimdi bir seçim yapmanızın zamanı geldi. Ailenizdeki şiddet yanlılarının karşısında durmalı ve geç de olsa bu askeri baskıya son vermelisiniz. Eğer bunu yaparsanız sağ olarak ve onurlu şekilde ülkenin yönetiminden ayrılabilirsiniz. Ancak yine de işlenen suçların hesabını vermekten kurtulamazsınız. Eğer bu katliamlara devam ederseniz, ülke kan gölüne döner ve hükümet düştüğünde sizin sonunuz da muhtemelen ölüm olacaktır.
LAVROV KAHRAMAN GİBİ KARŞILANDI
BM Güvenlik Konseyi’nin Beşar Esad’a görevi bırakma çağrısı yapan karar tasarısına veto koyan Rusya’nın Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, dün Şam’da kahraman gibi karşılandı. Rus bayrakları ve Rusça yazılmış pankartlarla binlerce Esad yanlısı tarafından karşılanan Lavrov, istihbarat şefini de yanına alarak yaptığı ziyaret sırasında Esad’la bir görüşme gerçekleştirdi. Lavrov görüşmeden sonra, Esad’ın şiddeti kaynağından sona erdirme sözü verdiğini söyledi. Bu konuda Esad’dan garanti aldıklarını da sözlerine ekledi. Lavrov, “Esad’ın yakında yeni anayasa tasarısını kaleme alan komisyonla bir araya geleceğini, çalışmanın tamamlandığını ve referandumun tarihinin yakında açıklanacağını” belirtti.

Yorumlar

Serpil :

gebersinler $erefsizler ne isleri var elin ülkesinde...

hasan :

müslümanlıkta böyle birşey varsa müslümanlığın taaaa ammına koyum

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Etiket Sonuçları