GECE ALKOL SATIŞI YASAKLANDI! 02 Ocak 2013, 23:12

Büfe, market ya da başka alanlarda gece 23.00'la 08.00 arasında bira satılamayacak. Restoran ve kulüplerde yapılan servisler ise yasak kapsamı dışında tutuluyor. Peki bu uygulama nezaman başladı ve nerede?
Rusya'da alkollü biraların 1 Ocak'tan itibaren gece boyunca satışı yasaklandı.

Rusya'da daha önce 1 Temmuz 2012'de alkol derecesi yüzde 5'in üzerinde olan biraların satışı yasaklanmıştı. Yeni yasa ile alkol derecesine bakılmaksızın tüm biraların satışı yasaklanıyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, alkolizmin Rusya'nın en büyük sorunu olduğunu, konu ile ilgili ulusal manada mücadele edileceğini söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre Rusya'da yaşamını yitiren erkeklerin beşte biri, kadınların da altıda biri alkol alışkanlıkları nedeni ile yaşamını yitiriyor.

Rusya bira fiyatlarını da sürekli artırıyor. 2012'de bira fiyatları yüzde 20 civarında zamandı. 2011'de Maliye Bakanlığının aldığı karar çerçevesinde 2013'te bira fiyatları yüzde 25, 2014'de yüzde 20 artacak.

Rusya ucuz fiyatlı votka üretimini yasaklarken, alkol reklamlarının yazılı ve internet medyasında yer almasına izin vermiyor.

Yorum Gönder