Aleviler belediye bastı! 12 Şubat 2012, 11:48

Avcılar Belediyesi zabıtalarının dün sabah Yeşilkent Cemevi inşaatının duvarlarını yıkması, Alevi vatandaşlar tarafından bugün de protesto edildi. Yeşilkent Pirsultan Abdal Derneği üyeleri ve bir grup mahalle sakini Avcılar Belediyesi önüne yürüdü, belediye önünde basın açıklaması yaptı.
 Avcılar Yeşilkent Mahallesi’nde belediye ile vatandaşları karşı karşıya getiren Cemevi sorunu bugün de gündemdeki yerini korumaya devam etti. Belediye zabıtalarının dün sabah Cemevi inşaatının duvarlarını yıkması üzerine bina önünde basın açıklaması yapan ardında da yıkılan duvarları imece usulüyle yeniden ören Alevi vatandaşlar, bugün de Avcılar Belediye binası önüne yürüyüp basın açıklaması yaptı.

Bugün saat 16.00 sıralarında Marmara Caddesi’nin girişinde toplanan bir grup mahalleli, daha sonra sloganlar eşliğinde Avcılar Belediyesi önüne yürüdü. Yürüyüş sırasında “Baskılar bizi yıldıramaz” yazılı pankart açan protestocu grup, “Vur vur inlesin Değirmenci dinlesin”, “Pirsultanlar ölmez direniş sürüyor”, “Bu Cemevi açılacak” şeklinde sloganlar attı.

Belediye önünde yapılan basın açıklamasını ise Yeşilkent Pirsultan Abdal Derneği Başkanı Deniz Türkmenoğlu okudu. Cemevi duvarlarının yıkılmasını zalimlik ve despotluk olarak niteleyen Türkmenoğlu, “Alevi inanç ve kültürünün  yaşatıldığı  Yeşilkent Pir Sultan Cem Evinin  yıkmasından derin bir  öfke duyduğumuzu, Avcılar Belediye Başkanı başta olmak üzere tüm  yetkilileri kınadığımız burada ilan ediyoruz. Bu belediyecilik anlayışının derhal terk edilerek, Avcılar Belediyesini halka inanmaya, halkın değerlerine saygı duymaya ve halka hizmet etmeye çağırıyoruz” dedi.

Türkmenoğlu, Cemevi açılana kadar mücadeleye devam edeceklerini de vurguladı. Protestocu grup, açıklamanın ardından olaysız şekilde dağıldı.

Erdal Karasansar-Yerelgaste

Anahtar Kelimeler
aleviler belediye bastı

Yorum Gönder

Etiket Sonuçları