Tuzla’da kimyasal tehlike: 7 kişi zehirledi 25 Kasım 2015, 19:20

Tuzla’da bir gübre üretiminde kullanılan kazanın temizliği sırasında 5 kişi kimyasal maddeden zehirlendi. Zehirlenen 5 kişiye müdahale eden iki sağlık görevlisinin de rahatsızlanarak tedavi altına alındı. Edinilen bilgiye göre, İstanbul...
Tuzla’da bir gübre üretiminde kullanılan kazanın temizliği sırasında 5 kişi kimyasal maddeden zehirlendi. Zehirlenen 5 kişiye müdahale eden iki sağlık görevlisinin de rahatsızlanarak tedavi altına alındı.
Edinilen bilgiye göre, İstanbul Deri Organize Sanayi Bölgesindeki bir iş yerinde çalışan 2 işçi gübre yapımı sırasında kullanılan kazanı temizlemeye başladı. Temizlik sırasında kullanılan kimyasal maddeden etkilenen Arda Kıran, Serkan Can isimli işçiler fenalaştı. Arkadaşlarının fenalaştığını gören işçiler de onları kurtarmak için kazana girdi. Kazandan çıkan işçilerin tamamı kimyasal maddeden etkilendi. Diğer çalışanların ihbarı üzerine olay yerine sağlık ekipleri sevk edildi.
Zehirlenenlerden durumu iyi olan İbrahim Yılmaz, Doğan Uysal ve ismi belirlenemeyen bir kişi Marmara Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. Durumu ağır olduğu öğrenilen Arda Kıran ve Serkan Can ise Tuzla Devlet Hastanesi’ne götürüldü. Acil serviste ilk tedavileri yapılan hastalar Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) tarafından Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi.
Tuzla Devlet Hastanesi acil servisi yaklaşık 2 saat karantinaya alınırken buradaki görevli personele de maske dağıtıldı.

SAĞLIK GÖREVLİLERİ DE ZEHİRLENDİ
Öte yandan kimyasal madde nedeniyle zehirlenen işçileri hastaneye götüren ambulansta bulunan sağlık görevlileri Nihal Gülsever ve Mehmet Uraslı’da zehirlendi. Gülsever’e Tuzla Devlet Hastanesi önünde bulunan ambulansın içerisinde ilk müdahalesi yapıldı. Daha sonra 2 sağlık personeli de Kartal Devlet Hastanesi’ne sevk edildi
Olay ilgili soruşturma başlatılırken bir görgü tanığı “Gübre fabrikasıydı bura. Oksijensiz kaldılar. Her biri diğerini kurtarmak için girdi” diyerek yaşananları anlattı.
(İHA)

Yorum Gönder

Etiket Sonuçları