Farsakoğlu baskını değerlendirdi 01 Şubat 2012, 11:23

Adalar Belediye Başkanı Mustafa Farsakoğlu: CHP’nin ilk kez aldığı bu belediyeye 3 yıldır yardım yapılmadı. Buna rağmen ayakta kalmamız birilerini rahatsız etti
 CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı, yol bakım onarım çalışmalarında, yemek ve temizlik ihalesi ile personel alımında usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla Pazar günü Cumhuriyet Savcılığı kararı ile arama yapılan Adalar Belediyesi'ne destek ziyaretinde bulundu. Ziyarette yaptığı konuşmada “Tek hedefleri bizim çalışmamızı engellemek” diyen Adalar Belediye Başkanı Mustafa Farsakoğlu ilginç açıklamalarda bulundu.

CHP’li 6 belediyede arama

CHP'nin İstanbul'daki 6 belediyesinde arama yapıldığını söyleyen Salıcı, "CHP'ye baskılar devam edecek. Biz bunu zaten söylüyorduk. Biz de buna daha sert tepkiler vereceğiz. Biz bunları tamamen siyasi bir saldırı diye okuyoruz" diye konuştu.

Aramanın Emniyet Müdürlüğü'ne gönderilen isimsiz bir e-posta nedeniyle yapıldığını söyleyen Salıcı, "Bu bir komedidir. Kimden geldiği, içeriğinin ne olduğu bilinmeyen bir elektronik postayla Belediye'de arama yapılıyor. Baskınlar düzenleniyor. Biz de şimdi AKP'li bir belediye ile ilgili içereği komedi bir mail gönderiyoruz. Bakalım orası ile ilgili de bir uygulama yapılacak mı?" dedikten sonra İçişleri Bakanlığı'na Gaziosmanpaşa Belediyesi ile bir ihbar maili gönderdi.

İki ihale 2 gün önce yapıldı

Ziyarette konuşan Adalar Belediye Başkanı Mustafa Farsakoğlu ise ilginç açıklamalarda bulundu. Yıllık izni sonrasında Pazar günü Belediye Başkan Yardımcılarıyla düzenlediği toplantıda polisin geldiğini ve ihale fotokopilerini almak istediğini öğrendiklerini söyleyen Farsakoğlu, "Son 1-1.5 ay içerisinden sanıyorum 8 ihale yapılmış, bunlar küçük ihaleler. Hepsini toplasanız İstanbul’daki bir belediyenin bir tek ihalesinin bedeli bile değildir. İhalelerden birisi KİK’te. 2 tanesi de 20 Ocak Cuma günü yapıldı ve henüz onayı bile çıkmadı. Hepsi açık ihale usulüyle, Kamu İhale Yasası'na göre yapılır, Kamu İhale Kurumu'na gönderilir. Zaten Belediye, Sayıştay ve mülkiye müfettişleri tarafından sürekli denetleniyor. Bir Pazar günü deliller karartılacak diye böyle bir şeyin yaşanmasını anlamış değiliz. Bizim alnımız ak, çekindiğimiz korktuğumuz hiçbir şey yok" diye konuştu.

Ne yaparlarsa yapsınlar bizi yıldıramayacaklar

"Tek hedef huzursuzluk yaratarak Belediye'nin çalışmasını engellemek" diyen Farsakoğlu, "Adalar Belediyesi'ne 29 Mart 2009 yerel seçimlerine kadar İstanbul Büyükşehir Belediyesi yarısı nakit olmak üzere, bir yıllık bütçesinden fazla 8.5 milyon TL'lik yardım yapıyordu. Biz de talep ettik. Yaklaşık 3 yıldır bir tek lira, bir tek taş yardım gönderilmedi. İspark burada ahır işletiyor, İspark’ın işi ahır işletmek mi? Bunu bize devredin dedik… Ama sonuç çıkmadı. CHP’nin ilk kez aldığı bu belediyede yardımın yapılmamasına, kaynak yaratılmamasına, kaynak yaratmamız engellenmesine rağmen ayakta kalmamız bazılarını rahatsız etti. Ama bizi yıldıramayacaklar" dedi.

Önce Adalar'ı yağmalayanlardan hesap sorsunlar

Adalar'ın 1984 yılında sit alanı ilan edilmesine rağmen hala 1/1000'lik planlarının çıkmadığını, Ada'da geçmiş dönemlerde kaçak yapıya göz yumulduğunu, 1994 yılında devlet bütçesinden yapılan Belediye binasının bile kaçak olduğunu söyleyen Farsakoğlu, "Belediye binası ile ilgili yıkım kararı var. Ama başka yerimiz olmadığı için mecburen oturuyoruz. Tüm bunların hesabını sormuyorlar; gel efendim 211 bin lira yemek ihalesi, 12 geçici işçi alınacak ne bu diye hesap sor! Adalar gibi bir yerde, küçücük bir belediyede bir Pazar günü gelip bu şekilde baskın yapmak ne hukuka, ne kamu hizmeti anlayışına nede insan haklarına uyar.  Adalar’ı yıllardır yağmalayan, kişisel çıkarından başka hiçbir şey yapmayan, buradan büyük bir rant elde edenlere Adalar’ı teslim etmeyeceğiz. Kaymakamından esnafına, faytoncusundan tekne kaptanına, sanatçısından bilim insanına kadar herkes geçmiş olsuna geliyor. Kimseyi inandıramaz, kandıramazlar. Bizim alnımız açık" diyerek sözlerini bitirdi.

Emek Karakaş- Kent Yaşam

Yorum Gönder